Muzułmanin, który ratował Żydów zostanie uhonorowany w Polsce

93-letni Albańczyk, muzułmanin Xhemal Veseli, który ocalił Żydów podczas Holokaustu, otrzyma w Polsce nagrodę fundacji From the Depths dla Sprawiedliwych podczas uroczystości 14 listopada w Warszawie - informuje izraelski dziennik „Times of Israel”. Veseli, obecnie jeden z nielicznych żyjących muzułmanów, którzy ratowali Żydów od Holokaustu, pojedzie do Polski z byłym ministrem spraw zagranicznych Albanii Edmondem Panaritim, którego rodzina także uratowała Żydów w tym okresie. W Warszawie wezmą udział w "Wieczorze dla Sprawiedliwych".

Xhemal Veseli i jego zmarły brat, Hamid, uratowali dwie rodziny żydowskie z rąk włoskich sił okupacyjnych w 1943 roku. Jak wynika z informacji Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, wówczas 17-letni Xhemal 36 godzin szedł ze starszymi Żydami do swojego domu rodzinnego w Albanii. Yad Vashem uznał braci za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w 2004 roku.

Żona Xhemala, Derita Veseli, powiedziała, że jej rodzina również uratowała Żydów w Albanii. Jak podaje izraelski dziennik, fundacja From the Depths zobowiązała się do pokrycia kosztów leku na oczy, który stosuje Derita, do końca jej życia. Lek kosztuje rocznie ok. 10 tys. dolarów. 

Albania była jednym z niewielu krajów okupowanych przez nazistów, których społeczność żydowska zwiększyła się podczas Holokaustu. Większość z 2000 Żydów mieszkających w Albanii po tym okresie była uchodźcami z sąsiednich państw. 

 

 

Źródło: pap.pl,

#II wojna światowa #ratowanie Żydów #Muzułmanin #Albania

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo