Bałkańsko-bliskowschodni kocioł

  

Tradycyjnie prorosyjska Grecja (ściślej – grecka Cerkiew) uznała za kanoniczną niedawno utworzoną decyzją patriarchy Konstantynopola autokefaliczną Cerkiew Ukrainy. Grecki Kościół prawosławny odgrywa w światowym prawosławiu jedną z najważniejszych ról. I w tak kluczowej sprawie postąpił wbrew patriarchatowi Moskwy i Wszechrusi.

Jakoś tak się składa, że również w zeszłym tygodniu USA i Grecja podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Trwa też proces przyjmowania do NATO sąsiedniej Macedonii Północnej, a było to możliwe dzięki przełomowemu zbliżeniu Aten i Skopje. Z drugiej zaś strony Turcja od dawna zbliżała się do Rosji – rzecz niebywała w historii obu krajów. I nagle Turcja wkracza do Syrii. Amerykanie zachowują się dziwnie, opuszczając tamtejszych Kurdów.

Ale Kurdowie liczą teraz na pomoc obecnej w Syrii Rosji i ich syryjskiego sojusznika – Baszszara al-Asada. W tle zaś czają się jeszcze widmo Państwa Islamskiego i kolejne, mniejsze mocarstwa. Widać, że zaostrza się makiaweliczna rywalizacja potęg, niczym w XIX w., a także że przybiera ona nieoczekiwany obrót, niemający precedensu w historii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts