Zboża to skarbnica składników odżywczych, które wspierają rozwój dziecka

Zboża stają się ważnym elementem codziennej diety w drugim półroczu życia niemowlęcia. Dzięki nim do organizmu dostarczana jest energia, potrzebna maluchowi do koncentracji czy nabywania nowych umiejętności. Zboża to także cenne źródło składników odżywczych:
- witamin z grupy B – wspierających układ nerwowy i metabolizm energetyczny
- wapnia, magnezu i fosforu – które biorą udział w budowie kości, odpowiadają za funkcje układu mięśniowego, a także za prawidłowe reakcje na stres
- selen i cynk – wspierających funkcje układu odpornościowego
- żelaza – ważnego dla procesów krwiotwórczych i detoksykacji organizmu
- potasu – który kontroluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, aktywuje wiele enzymów i bierze udział w metabolizmie węglowodanów oraz białek

Zboża zawierają błonnik, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego

Ziarna zbóż są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera procesy trawienne – jest to szczególnie istotne w pierwszych latach życia, kiedy maluchom często dokuczają zaparcia. Błonnik pobudza wzrost mikroflory jelitowej, wpływa na przesuwanie się treści pokarmowej oraz ułatwia wypróżnianie, wiążąc przy tym substancje toksyczne, które wydala z organizmu. Produkty zbożowe ułatwiają wprowadzanie glutenu.

Gluten to białko roślinne występujące w niektórych zbożach. Warto wiedzieć, że nie należy opóźniać wprowadzania go do diety dziecka. Produkty zawierające gluten powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 17. tygodnia i nie później niż przed ukończonym 12. miesiącem życia. Dobrze rozpocząć od podawania jego niewielkich ilości, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka. Nie należy się obawiać o zdrowie dziecka, jeśli ktoś w rodzinie ma alergię pokarmową lub nietolerancję na gluten (unikanie alergenów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii). Zboża, które zawierają gluten, to pszenica (np. kasza manna czy orkiszowa), jęczmień oraz żyto. Zboża bezglutenowe to ryż, kukurydza, gryka, proso, amarantus, teff czy sorgo.

Choć niektóre odmiany zbóż nie zawierają glutenu, mogą być nim zanieczyszczone podczas zbiorów.Właśnie dlatego, jeśli stwierdzono u dziecka celiakię, alergię na gluten lub istnieje inne wskazanie medyczne do wyeliminowania glutenu z jadłospisu, najlepiej sięgać po produkty certyfikowane, z umieszczonym na etykiecie znakiem przekreślonego kłosa. Żywność oznaczona takim symbolem przechodzi regularne audyty oraz jest przebadana pod kątem zawartości glutenu – stanowi bezpieczny wybór dla dzieci, które nie mogą go spożywać.

Kasze, które jedzą dorośli, mogą być nieodpowiednie dla niemowląt i małych dzieci. 
Młody organizm w okresie wczesnego dzieciństwa jest szczególnie wrażliwy i podatny na czynniki zewnętrzne, w tym na spożywaną żywność. Jak pokazują wyniki badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, aż 61% niemowląt w Polsce otrzymuje posiłki z rodzinnego stołu, niekoniecznie odpowiednie dla delikatnego organizmu dziecka.

Kaszki przeznaczone dla najmłodszych to bezpieczne źródło zbóż w diecie dziecka
Wybierając zboża dla niemowlęcia czy małego dziecka, warto korzystać z asortymentu produktów skierowanych specjalnie dla tej grupy konsumentów. Jakość żywności przeznaczonej dla najmłodszych (w tym kaszek zbożowych) jest regulowana prawnie, a stawiane jej wymagania są dużo bardziej restrykcyjne niż dla żywności ogólnego przeznaczenia. Produkty dla najmłodszych wyróżniają się brakiem substancji dodatkowych (konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku), a zawarte w nich surowce są odpowiedniej jakości. Jakość ta sprawdzana jest na każdym etapie produkcji – od zbiorów do momentu, kiedy produkty trafią na sklepową półkę.

Wsparcie dla rodziców – kompendium wiedzy
Nawyki i preferencje żywieniowe, które ukształtują się w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, mają dużą szansę zaowocować w przyszłości. Właśnie dlatego podejmowane w tym okresie decyzje żywieniowe rodziców powinny być przemyślane i jak najlepiej dopasowane do potrzeb ich pociech. Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) to pomoc w komponowaniu prawidłowego jadłospisu najmłodszych. Zawiera zbiór kluczowych wskazówek na temat żywienia dziecka od narodzin aż do 3. roku życia – dzięki niemu rodzice mogą sprawdzić, czy układana przez nich dieta obejmuje niezbędne w danym momencie życia pokarmy.