Wojenne niewybuchy w Świętokrzyskiem

/ Policja

  

Bombę lotniczą z czasów II wojny światowej, ważącą około 100 kg, znaleziono w Ostrowcu Świętokrzyskim w piwnicy budynku niedaleko dworca kolejowego. Ewakuowano mieszkańców w promieniu 500 metrów od niewybuchu.

Jak poinformowała sierż. szt. Monika Jałocha z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, w poniedziałek w kompleksie leśnym w tej miejscowości znaleziono pociski artyleryjskie, detonatory i zapalniki. "Dzień później podczas przeszukania terenu saperzy natrafili na miejsce, gdzie prawdopodobnie dokonywano rozbierania pocisków. Zabezpieczyliśmy cztery pociski, detonatory i zapalniki" – powiedziała policjantka.

St. chor. sztab. Robert Krasowki, dowódca Patrolu Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, potwierdził, że pociski faktycznie pochodzą z czasów II wojny światowej. "To, co zastaliśmy na miejscu, sugeruje, że jakaś grupa przestępcza odzyskiwała tam materiały wybuchowe" – powiedział saper.

Dwa niewybuchy znaleziono w powiecie kieleckim. W miejscowości Bęczków w gminie Górno pocisk najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej znalazł pracownik gminnego Zakładu Usług Komunalnych. "Pocisk został znaleziony około 15 m od zabudowań mieszkalnych. Ma on wymiary około 35 na 10 cm. Do czasu przybycia patrolu saperskiego teren został zabezpieczony przez policjantów" – powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Na drugi z niewybuchów natrafiono w miejscowości Huta Koszary w gminie Bieliny. Pocisk o wymiarach 40 na 15 cm znalazł na polu mieszkaniec tej miejscowości. Także i w tym przypadku teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji.

Na niewybuch pochodzący także prawdopodobnie z okresu II wojny światowej natknięto się w powiecie koneckim. "Niewybuch znalazły osoby pracujące przy budowie leśnej drogi pożarowej. Powiadomiliśmy patrol saperski, a do czasu jego przybycia teren został zabezpieczony" – powiedziała sierż. Marta Przygodzka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Na kolejny pocisk natrafiono przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie. "Pocisk został znaleziony przez pracowników podczas budowy chodnika. Teren został zabezpieczony, będzie pilnowany przez policjantów do środy, do czasu przybycia patrolu saperskiego" – zapewniła podkom. Agata Frejlich z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna,pl, PAP


Wczytuję komentarze...

VI Zjazd Klubów GP w USA i Kanadzie

  

W dniach 22-24 listopada 2019 r. wyjątkowe wydarzenie. To już VI Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie! Naszych rodaków zapraszamy do wzięcia udziału. Program zjazdu prezentujemy poniżej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu - VI Zjeździe Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie!

 

Nie zabraknie wybitnych postaci polskiej sceny politycznej. Gośćmi zjazdu będą m.in.:

  • Tomasz Sakiewicz, redaktor "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie"
  • Antoni Macierewicz, marszałek Sejmu RP    
  • Adam Kwiatkowski, Kancelaria Prezydenta RP    
  • Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM    
  • Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS  

Poniżej szczegółowy program:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl