Wiceprezydent USA pilnie rusza do Turcji

/ U.S. Department of State; https://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain

  

Wiceprezydent USA Mike Pence w ciągu najbliższych 24 godzin uda się do Turcji, by zabiegać o zawieszenie broni między armią turecką a Kurdami w północno-wschodniej Syrii. Informacje na ten temat podał wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Naszym celem numer jeden jest zaangażowanie naszej dyplomacji, by zabiegała o uzyskanie zawieszenia broni i odzyskanie kontroli nad sytuacją.
- poinformował dziennikarzy przedstawiciel administracji.

Pence'owi towarzyszyć będzie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien i specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Syrii James Jeffrey.

Reuters cytuje urzędnika Departamentu Stanu, który powiedział, że USA skoncentrują się teraz na krokach dyplomatycznych, by doprowadzić do rozejmu w Syrii. Dodał też, że Waszyngton będzie nadal wywierać presję na Ankarę za pomocą sankcji, a jeśli kryzys nie zostanie rozwiązany, to naciski te będą zwiększane.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Iraku Barhamem Salihem o tureckiej ofensywie w Syrii i stanowisku USA, ktore chcą zakończenia tej inwazji - poinformował Departament Stanu.

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów, w związku z ofensywą w północno-wschodniej Syrii.

Sankcjami objęci zostali ministrowie energii Fatih Donmez, obrony Hulusi Akar i spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostały zamrożone, a ich międzynarodowe transakcje w dolarach są zablokowane. Restrykcje dotknęły także całe ministerstwa obrony i energii.

Kongres USA również zagroził szybkim przyjęciem znacznie bardziej surowych sankcji gospodarczych wobec Turcji. W grę wchodzi wstrzymaniu negocjacji na temat umowy handlowej z Turcją wartej 100 mld dolarów oraz podwyższenie do 50 proc. ceł na turecką stal.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W najnowszym numerze „GP”: Już po kampanii, więc PSL znów w koalicji z aktywistami LGBT

  

W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym w kioskach od środy 20 listopada) tematem przewodnim jest tekst Piotra Lisiewicza „Związek partnerski. Obietnice z kampanii do kosza, PSL już pod rękę z Biedroniem”, w którym dziennikarz wnikliwie przygląda się nieformalnej koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego z Wiosną Biedronia.

Piotr Lisiewicz przybliża kulisy tej dość egzotycznej politycznej układanki.

„Gorączkowe zapewnienia PSL z kampanii wyborczej, że partii tej daleko do homoaktywistów i nie jest ona totalnym antyPiSem, po wyborach trafiły do kosza. PSL mógł mieć w Senacie własnego marszałka Jana Filipa Libickiego, którego kandydaturę wsparłby PiS. Ale wybrał nieformalną koalicję z Wiosną Biedronia. – Po wyborach bardzo dobrze nam się współpracuje z PSL – zachwala Gabriela Morawska-Stanecka, nowa wicemarszałek Senatu z Wiosny, zwolenniczka adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Tymczasem poseł PSL Jan Łopata wspólne głosowanie jego partii z Wiosną tłumaczy tym, że przez tryb pracy narzucony przez PiS w poprzednim parlamencie nie miał czasu… pomodlić się w czasie rekolekcji.”.

- czytamy w artykule Piotra Lisiewicza.

Ponadto w numerze

Tekst Huberta Kowalskiego i Tomasza Duklanowskiego: „Marszałek Grodzki i afera centrum Galaxy. Zmienił zdanie w kilka dni. W międzyczasie była rozmowa w Sowie i Przyjaciołach ”.

„8 października 2013 roku Tomasz Grodzki, szef klubu radnych PO w Szczecinie, zapowiedział, że radni PO nie poprą uchwały pozwalającej na rozbudowę centrum handlowego Galaxy, „aby w tym miejscu stworzyć coś, co byłoby wizytówką miasta”. Dzień później w restauracji Sowa i Przyjaciele Krzysztof K., przedstawiciel właściciela Galaxy, podpowiedział Olgierdowi Geblewiczowi, marszałkowi województwa, jak radni PO mogą wycofać się z blokowania jego rozbudowy: »Niech się pójdą wysrać, k*wa, w tym momencie«.”.
- czytamy w artykule.

Z kolei Dorota Kania w artykule „Pomorska Sycylia. Walizka pradziadka i republika deweloperów” przybliża kulisy śledztwa, w którym ma postawione zarzuty europosłanka Magdalena Adamowicz.

Piotr Nisztor w tekście „Czy w Warszawie działał gang samorządowców-łapowników?” ujawnia nowe wątki sprawy Artura W.

Szczególnej uwadze polecamy wywiad z marszałkiem seniorem prof. Ryszardem Legutko:

„Parlament Europejski potępia penalizację edukacji seksualnej w Polsce, choć takiej penalizacji nie było, nie ma i nie będzie. Zbudowano sobie bałwana, wokół którego odtańczono taniec nienawiści, i zagłosowano przeciw własnemu bałwanowi. Równie dobrze mogliby potępiać Polskę za prawodawstwo dyskryminujące żyjących u nas Zulusów”.

– mówi prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS i współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Rozmawiają Wojciech Mucha i Grzegorz Wszołek.

W tygodniku plastusiowy komentarz Barbary Pieli.

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.
https://prenumerata.gazetapolska.pl/

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl