Galeria mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Chcemy zaprezentować historię malarstwa od portretu sarmackiego po awangardę lat 70-tych XX wieku. Przechodzimy przez cały okres rozwoju polskiego malarstwa - przez portrecistów, symbolistów, monachijczyków, przedstawicieli Młodej Polski. To syntetyczne spojrzenie na historię malarstwa ostatnich 250 lat.

– powiedział dyr. muzeum Robert Kotowski.

Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim.

Bądź artystom, którzy na to zasługują. Tak jest w przypadku np. Stanisława Wyspiańskiego, mimo że nie mamy zbyt dużej liczby jego dzieł. Z kolei sala Jacka Malczewskiego jest dedykowana wyłącznie jego malarstwu. Obok jest sala Józefa Pankiewicza, w której znajduje się kilka obrazów, z tym najbardziej znanym i najcenniejszym w naszych zbiorach Portretem dziewczynki w czerwonej sukience. 

– wyjaśnił Kotowski.

W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego znajdują się m.in. porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują także szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.

Jak podkreślił dyr. Kotowski galeria po modernizacji w bardziej nowoczesny sposób udostępnia swoje zbiory. „Te współczesne, nowoczesne standardy ekspozycyjne uzyskaliśmy m.in. poprzez zmianę barw ścian, instalację ekranów, na których zawisły obrazy oraz podestów i gablot, w których prezentowane są obiekty rzemiosła artystycznego. Całość uzupełnia +specjalistyczne światło+, które pozwala na wyeksponowanie najciekawszych detali poszczególnych dzieł malarskich” - wyjaśnił.

Obecnie trwają prace konserwacyjne malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: „Pożar Ławry Troickiej” i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia. „Od kilku miesięcy trwają również prace przy elewacji pałacu, która zostanie odrestaurowana i odnowiona. Zakończyliśmy natomiast instalację systemów przeciwpożarowych i antywłamaniowych” – poinformował Kotowski.

Po zakończeniu remontu nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.