Kolekcja Augusta II Mocnego w nowej aranżacji

/ www.mnki.pl/Małgorzata Stępnik

  

Po blisko dwuletniej modernizacji otwarto we wtorek w kieleckim Muzeum Narodowym Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W 17 salach, na powierzchni 700 mkw., eksponowanych jest ponad 300 obrazów i ok. 600 dzieł rzemiosła artystycznego.

Galeria mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Chcemy zaprezentować historię malarstwa od portretu sarmackiego po awangardę lat 70-tych XX wieku. Przechodzimy przez cały okres rozwoju polskiego malarstwa - przez portrecistów, symbolistów, monachijczyków, przedstawicieli Młodej Polski. To syntetyczne spojrzenie na historię malarstwa ostatnich 250 lat.

– powiedział dyr. muzeum Robert Kotowski.

Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim.

Bądź artystom, którzy na to zasługują. Tak jest w przypadku np. Stanisława Wyspiańskiego, mimo że nie mamy zbyt dużej liczby jego dzieł. Z kolei sala Jacka Malczewskiego jest dedykowana wyłącznie jego malarstwu. Obok jest sala Józefa Pankiewicza, w której znajduje się kilka obrazów, z tym najbardziej znanym i najcenniejszym w naszych zbiorach Portretem dziewczynki w czerwonej sukience. 

– wyjaśnił Kotowski.

W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego znajdują się m.in. porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują także szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.

Jak podkreślił dyr. Kotowski galeria po modernizacji w bardziej nowoczesny sposób udostępnia swoje zbiory. „Te współczesne, nowoczesne standardy ekspozycyjne uzyskaliśmy m.in. poprzez zmianę barw ścian, instalację ekranów, na których zawisły obrazy oraz podestów i gablot, w których prezentowane są obiekty rzemiosła artystycznego. Całość uzupełnia +specjalistyczne światło+, które pozwala na wyeksponowanie najciekawszych detali poszczególnych dzieł malarskich” - wyjaśnił.

Obecnie trwają prace konserwacyjne malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: „Pożar Ławry Troickiej” i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia. „Od kilku miesięcy trwają również prace przy elewacji pałacu, która zostanie odrestaurowana i odnowiona. Zakończyliśmy natomiast instalację systemów przeciwpożarowych i antywłamaniowych” – poinformował Kotowski.

Po zakończeniu remontu nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl,
Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna nie wierzy w koniec totalnej opozycji. W Senacie przekonywał o... końcu władzy

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Większość senacka, którą w tej kadencji tworzą ugrupowania i senatorowie opozycji, wybrała we wtorek Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej marszałkiem izby. Jego kandydaturę poparło 51 senatorów, 48 głosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego z PiS, senator Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. Wyniki głosowania wprawiły Grzegorza Schetynę w tak dobry nastrój, że postanowił on zwrócić się do Jarosława Kaczyńskiego z... odezwą.

Tuż po wyborze na wspólnym briefingu w Senacie wystąpili: Tomasz Grodzki i lider PO Grzegorz Schetyna.

Mam dla państwa dobrą informację, która płynie z Senatu - werdykt wyborczy, który Polacy wydali 13 października, decydując o zwycięstwie partii opozycyjnych w wyborach do Senatu, został dzisiaj uhonorowany głosowaniem większości opozycyjnej.
- powiedział Schetyna.

Pogratulował nowo wybranemu marszałkowi izby wyższej parlamentu.

Bez jego zaangażowania nie odbyłaby się ta cała operacja".
- dodał Schetyna.

Lider Platformy podziękował też za wybór partnerom z pozostałych partii opozycyjnych, z którymi PO współtworzyła tzw. pakt senacki - PSL i SLD oraz senatorom niezależnym: Wadimowi Tyszkiewiczowi i Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

Schetyna przekonywał też, że głosowanie w Senacie pokazuje, że demokracja w Polsce ma swój solidny fundament.

To zwycięstwo dedykujemy tym wszystkim, którzy wierzyli, że werdykt wyborczy może być zachowany, że Senat może być prawdziwą izbą wyższą polskiego parlamentu.
- podkreślił szef Platformy.

Wyraził też przekonanie, że najbliższe miesiące pokażą „dobrą współpracę” między rządzącym PiS a opozycją. Przypomniał, że Senat posiada inicjatywę legislacyjną.

Będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę, gdzie prawo mniejszości, prawo opozycji będzie szanowane, nie tak, jak przez ostatnie cztery lata w Sejmie i w Senacie, ale w normalny, otwarty i demokratyczny sposób.
- powiedział Schetyna.

Lider PO podzielił się także swoim planem na Senat, przekonując, że będzie on dbał o wartości nadrzędne - takie jak szacunek dla konstytucji i praworządność oraz że będzie podejmował najważniejsze decyzje, prowadzące do odbudowy pozycji Polski w Europie i na świecie.

Także walczył o to, co najważniejsze - o klimat, o świeże powietrze, wreszcie o to, co musi być solą demokracji, że każdy głos opozycji musi być wysłuchany.
- dodał szef PO.

Powiedział również, iż chciałby głosowanie dedykować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Powiedział, że opozycja totalna się skończyła. Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj, teraz skończyła się władza totalna, że trzeba szanować opozycję, trzeba szanować Senat, trzeba szanować izbę wyższą.
- zaznaczył Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl