Śmierć dziennikarzy w tureckim ataku

zdjęcie ilustracyjne / Engin_Akyurt CC0

  

Dwaj dziennikarze zginęli w niedzielę w syryjskim mieście Ras al-Ajn przy granicy z Turcją w rezultacie tureckiego ataku powietrznego na konwój samochodowy - poinformował dziś w Genewie rzecznik biura wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Rupert Colville.

Według niego, w tym samym incydencie zginęło co najmniej dwóch innych cywilów, a dziesiątki osób odniosło rany.

Jak podała dziś organizacja Reporterzy Bez Granic, zabici to korespondent kurdyjskiej agencji informacyjnej ANHA i korespondent mającej swą siedzibę w Szwecji kurdyjskiej jezydzkiej telewizji Cira TV, a wśród rannych jest co najmniej ośmiu innych pracowników różnych regionalnych mediów.

Organizacja zdecydowanie potępiła ten atak zaznaczając, że prawo międzynarodowe zabrania jakichkolwiek siłowych działań wobec dziennikarzy w strefach konfliktów zbrojnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łódzka prokuratura zajmie się tragedią w Koninie

/ Image by BedexpStock from

  

Prokuratura Regionalna w Łodzi czeka na akta dotyczące śledztwa ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta 21-letniego mężczyzny. Początkowo sprawą zajmowali się śledczy z Konina, ale następnie zadecydowano o przekazaniu jej do PR w Łodzi.

Jak powiedział prokurator Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi śledczy czekają na akta. Wyjaśnił, że po wstępnym zapoznaniu się z nimi ma być wskazana jednostka podległa łódzkiej prokuraturze regionalnej, która będzie prowadziła postępowanie. Zwrócił uwagę, że może to być Prokuratura Okręgowa w Płocku, Ostrowie Wlkp., Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim lub Łodzi.

Dodał, iż nie wykluczone, że decyzja w tej sprawie może zostać podjęta jeszcze we wtorek.

Jak powiedział Bukowiecki, przekazanie śledztwa z Prokuratury Okręgowej w Koninie do innej prokuratury ma przede wszystkim wyeliminować wątpliwości, co do ewentualnej bezstronności w zakresie prowadzenia postępowania. Również rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik wskazywała w poniedziałek, że śledztwo zostało przekazane do Prokuratury Regionalnej w Łodzi ze względu na potrzeby zachowania obiektywizmu w toczącym się postępowaniu.

14 listopada przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków. Najstarszy mężczyzna zaczął uciekać. Według informacji policji 21-latek nie reagował na wezwania do zatrzymania. Goniący go funkcjonariusz użył broni. 21-latek zmarł pomimo udzielonej pomocy medycznej. Policja utrzymuje, że funkcjonariusz był zmuszony do użycia broni.

W związku z tym zdarzeniem Prokuratura Okręgowa w Koninie wszczęła śledztwo. Postępowanie prowadzone jest w sprawie nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez policjanta i nieumyślnego spowodowania śmierci osoby.

Dzień po zdarzeniu na miejsce tragedii przybyło ponad 100 osób, m.in. znajomi śmiertelnie postrzelonego mężczyzny, którzy skandowali - "dożywocie dla policjanta!". Kulminacja emocji nastąpiła w niedzielę przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji w Koninie, gdzie doszło do zamieszek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl