Ziarnko do ziarnka... Ten piasek jest na wagę złota!

zdjęcie ilustracyjne / Free-Photos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Prowadzona na Sardynii latem kampania przeciwko masowemu zjawisku wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż przynosi rezultaty. Wiele osób nagle ruszyło sumienie. Niektórzy (rekordziści nawet po 40 latach!) odsyłają na włoską wyspę to, co stamtąd zabrali jako pamiątkę z wakacji.

Miejscowe władze traktują wywożenie sardyńskiego piasku jako grabież oraz niszczenie środowiska naturalnego. Wymierzają surowe kary finansowe tym, w bagażach których na lotniskach i w portach znajdują butelki i woreczki z piaskiem. Powszechnie zbierane są także muszle i kamyki.

Nasilenie kontroli oraz przypominanie o tym, że jest to przestępstwo, okazało się skuteczne. Działania w obronie plaż i ich skarbów zainicjowało stowarzyszenie o nazwie Sardynia Okradana i Ograbiana.

Lokalne media podały, że w reakcji na tę kampanię mieszkanka Lombardii po 40 latach postanowiła oddać 10 kilogramów piasku i muszelek, jakie zabrała z plaży w rejonie Oristano. Odesłała wszystko w paczce zaadresowanej do organizacji obrońców wyspy. Dołączyła do niej list, w którym napisała:
„Czuję się bezgranicznie winna, ponieważ miałam w domu szklane wazony z piaskiem i muszlami zebranymi z Sardynii”.

Zawartość przesyłki od razu rozsypano na plaży pod nadzorem geologa.

Wcześniej turysta z okolic Wenecji, który w 1989 roku spędzał wakacje na położonej niedaleko Sardynii wyspie Budelli, słynącej z różowego piasku, powrócił tam po 30 latach, by go oddać.

Worek pełen naturalnych pamiątek z plaży Is Arutas odesłał również prawie po 40 latach pewien skruszony rzymianin.

Na swoje miejsca wracają także „dary natury” skonfiskowane turystom na lotniskach i w portach. Do Chia na południowym zachodzie zawieziono nad morze 100 kilogramów piasku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymali seryjnych złodziei i paserów

/ http://malopolska.policja.gov.pl/

  

Policjanci zatrzymali dwóch złodziei, których podejrzewają o kilkanaście kradzieży, a także dwóch paserów, skupujących skradzione przedmioty. Złodziejom grozi 10 lat więzienia. Paserzy mogą trafić za kraty na 5 lat – podała małopolska policja.

Anna Zięcik z biura prasowego małopolskiej policji podała, że w ostatnim czasie komisariat w Andrychowie otrzymał kilkanaście zgłoszeń dotyczących kradzieży i kradzieży z włamaniem do samochodów. Doszło do nich na terenie miasta.

Zaangażowani w sprawę policyjni detektywi wytypowali dwóch podejrzanych o dokonanie przestępstw. Przeszukali ich mieszkania. W jednym z nich zatrzymali 22-latka. Drugi z mężczyzn, 19-latek, wpadł w ręce policji po wielogodzinnej obserwacji i pościgu na terenie Andrychowa.

„Mężczyznom przedstawiono 19 zarzutów kradzieży z włamaniem oraz kradzieży mienia, za co grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Ich łupem padły m.in. elektronarzędzia, sprzęt ogrodniczy, pieniądze czy odzież. Straty jakie spowodowali włamywacze szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych”

– powiedziała Zięcik.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Policjanci ustalili również tożsamość dwóch paserów, którzy skupowali od młodych mężczyzn kradzione przedmioty. Teraz grozi im kara do 5 lat więzienia. „W mieszkaniu jednego z nich policjanci znaleźli 53 gramy amfetaminy, za co dodatkowo usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Mężczyzna był także poszukiwany. Miał odbyć karę pozbawienia wolności. Trafił już do więzienia. Wobec drugiego prokurator zastosował dozór policji oraz zakazu opuszczania kraju” – dodała policjantka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl