Górnicy odetchnęli

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych daje nadzieję na dalszą udaną restrukturyzację górnictwa i dodatkowe pieniądze na transformację śląskiego przemysłu. – Górnicy szczerze się obawiali, że jeśli opozycja wróci do władzy, kopalnie znów będą zamykane, a ich pracownicy zwalniani – uważa ekonomista z Katowic Andrzej Nowaczek.

Nowaczek przypomniał zapowiedzi m.in. liderów Wiosny oraz skutki działalności na Śląsku koalicji PO-PSL, która pozostawiła górniczą branżę z ogromnymi długami. Dlatego górnicy liczyli na wygraną Zjednoczonej Prawicy. Premier Mateusz Morawiecki, który kandydował do Sejmu właśnie z okręgu katowickiego, wielokrotnie podkreślał, że rząd PiS nie pozwoli na nierozsądną transformację systemu energetycznego, a w ślad za tym polskiego górnictwa.

Podobne deklaracje złożyła była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, która wyraziła przekonanie, że kontynuowanie przyjętej wobec górnictwa drogi oznacza dla tej branży dobrą przyszłość. To ważna deklaracja, albowiem problemem dla górnictwa nadal pozostaje polityka UE.

Europoseł PiS i były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uważa, że dalsze reformy na Śląsku będą zależały w dużym stopniu od tego, w jakim zakresie Komisja Europejska i UE zechcą nam pomagać, bo to są duże koszty. Jego zdaniem 5 mld euro, które mają być przeznaczone z unijnego budżetu na wsparcie transformacji regionów górniczych w UE, to kwota zbyt mała. – Musimy walczyć o znacznie więcej – podkreśla.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Wiceminister zapowiada: w 2020 r. 27 mld dla niepełnosprawnych

/ pixabay.com/CC0/stevepb

  

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.

Wiceminister zaznaczył, że choć jest to poselski projekt, to w debacie pojawiły się także pytania do przedstawicieli rządu.

- Mam wrażenie, że mówicie państwo o projekcie, którego w ogóle nie ma. Ani jednej rzeczy, o której państwo mówiliście, w tym projekcie nie ma. Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To absolutne kłamstwo, nieprawda i proszę tego nie powtarzać. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodne, co robicie

 - mówił Szwed, zwracając się do posłów opozycji.

Szwed wskazywał, że z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) finansowane są m.in. usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Podkreślił, że pieniądze na te cele są zagwarantowane także w przyszłym roku.

Dodał, że ze SFWON finansowane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie do 500 zł. "W tym roku przeznaczamy na to 811 mln zł, w przyszłym roku - 4,5 mld zł i to jest kwota z Funduszu Solidarnościowego. Nikomu nic nie zabieramy, a dokładamy" - podkreślił Szwed.

Zaznaczył, że łączne środki, które rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2020 r. wyniosą 27 mld zł. "W 2014 r. było to 14 mld zł." - dodał.

- Problemów jest dużo, próbujmy je rozwiązać razem, bo osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale nie taką demagogią, jaką państwo tutaj uprawialiście

 - powiedział wiceminister rodziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl