Nowy dowódca żandarmerii watykańskiej

/ By InfattiVedeteCheViDice z włoskiej Wikipedii - Praca własna (Transferred from it.wikipedia by User:DoppioM), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26582192

  

Papież Franciszek mianował dzisiaj nowego dowódcę żandarmerii watykańskiej po spektakularnej dymisji komendanta Domenico Gianiego. Jego następcą został dotychczasowy wicedowódca Gianluca Gauzzi Broccoletti.

Zmiana na stanowisku "anioła stróża papieża", jak nazywany jest komendant żandarmerii nieodstępujący go na krok, to rezultat afery, jaka wybuchła na początku października. Wtedy włoski tygodnik "L'Espresso", a za nim wszystkie media, opublikował dane i fotografie pięciu pracowników Stolicy Apostolskiej, w tym Sekretariatu Stanu - duchownego i czworga świeckich - zawieszonych w obowiązkach z powodu wszczęcia śledztwa w sprawie wielomilionowych transakcji zagranicznych.

Na polecenie papieża w Watykanie rozpoczęło się postępowanie, mające ustalić, kto stoi za wyciekiem poufnych dokumentów wewnętrznych, będących do dyspozycji żandarmerii.

Jednocześnie watykański rzecznik Matteo Bruni oświadczył, że było to "nielegalne upowszechnienie wewnętrznego dokumentu sił bezpieczeństwa Stolicy Apostolskiej, którego powaga - według słów papieża Franciszka - porównywalna jest do grzechu śmiertelnego, gdyż przynosi szkodę godności osób oraz zasadzie domniemania niewinności".

Dowódca żandarmerii Domenico Giani podał się do dymisji po 20 latach służby, a w poniedziałek Watykan podał, że papież przyjął jego rezygnację.

W wydanej nocie watykańskiego biura prasowego zaznaczono zarazem, że dotychczas nie wykryto autora przecieku materiałów, a dowódca, który złożył rezygnację, aby zagwarantować spokojny przebieg dochodzenia , sam nie ponosi odpowiedzialności w tej sprawie.

W oświadczeniu mowa jest też o tym, że publikacja poufnych materiałów 2 października jest "wysoce krzywdząca zarówno dla godności zainteresowanych osób, jak i dla wizerunku samej żandarmerii".

Mianowany przez Franciszka nowy dowódca żandarmerii watykańskiej Gianluca Gauzzi Broccoletti ma 45 lat. Służy w żandarmerii od 1995 roku.

Odejście jednej z najważniejszych osób w otoczeniu papieża uznano za wydarzenie sensacyjne. Giani w wywiadzie powiedział: "Odczuwam wstyd z powodu zadanego cierpienia".

Dziennik "La Repubblica" twierdzi, że Stolica Apostolska "sonduje" w rządzie Włoch możliwość zapewnienia Gianiemu ważnego stanowiska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydenci Polski i Litwy o znakomitych relacjach obu krajów. "Mamy wiele wspólnych spraw"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z TVP Info

  

Relacje między Polską a Litwą jeszcze nigdy nie były tak dobre. - Mówi się, że nasze stosunki są tak dobre, że aż strach żeby czegoś nie zepsuć. Więc mam nadzieję, że tego nie zepsujemy - mówił dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił: - Dzięki naszej współpracy, dzięki rozmowom, będziemy tą dobrą relację rozwijali. Obaj prezydenci udzielili wywiadu w programie "Gość Wiadomości".

W 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, rozpoczęto badania archeologiczne, w trakcie których znaleziono szczątki powstańców styczniowych straconych na Placu Łukiskim. Źródła historyczne wskazują, że powieszono tam bądź rozstrzelano łącznie 21 osób, ale odnaleziono szczątki tylko 20. Dziś na wileńskim Cmentarzu na Rossie odbyły się uroczystości pochówku uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.

W programie "Gość Wiadomości" gościli prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Wywiad przeprowadzony został w Wilnie. Prezydent Duda odniósł się do dzisiejszych uroczystości pogrzebowych.

- Ja zawsze powtarzam w takich sytuacjach, że to oni zachowali godność, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziś, jako narody kłaniamy się i dziękujemy im za akt bohaterstwa, że stawali w obronie w walce o wolność naszą i waszą. Prezydenci Polski i Litwy wspólnie idą za trumnami naszych bohaterów, to jest wielki przekaz, pokazanie jedności naszej wspólnoty w naszej części Europy, także ogromnego związku historycznego pomiędzy naszymi narodami

- mówił prezydent Andrzej Duda.

Eksperci podkreślają, że relacje między Polską a Litwą są lepsze, niż kiedykolwiek. Potwierdził to też prezydent Nauseda.

- Mówi się, że nasze stosunki są tak dobre, że aż strach żeby czegoś nie zepsuć. Więc mam nadzieję, że tego nie zepsujemy. Mamy wiele wspólnych spraw, które w sposób naturalny nas jednoczą

- mówił przywódca Litwy, zaznaczając przy tym, że Polskę i Litwę łączy jeszcze to, że gospodarki obu krajów rozwijają się szybciej niż gospodarki wielu innych państw Unii Europejskiej.

O dobrych relacjach z Litwą mówił też prezydent Andrzej Duda, który przypomniał przyjaźń, jaka łączyła byłych prezydentów - śp. Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa.

- Bardzo się ucieszyłem, że pan prezydent w pierwszą podróż zagraniczną udał się do Polski. To był wielki sygnał polityczny. Już wtedy było wiele pytań o przyjaźń pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego z panem prezydentem Adamkusem. Myślę, że nasza relacja z panem prezydentem też się w tym kierunku rozwija. Wczoraj mieliśmy przemiłe spotkanie, spędziliśmy razem wieczór, rozmawialiśmy o różnych sprawach i powiedziałbym, że o polityce niewiele

- dodał, mówiąc, że rozmowy dotyczyły głównie utrzymywania dobrych relacji pomiędzy obywatelami obu państw.

- Dzięki naszej współpracy, dzięki rozmowom, będziemy tą dobrą relację rozwijali. Ona jest, tylko trzeba ją budować, poprawiać. Widzę ewidentnie, że z obydwu stron taka wola jest i myślę, że będzie to z pożytkiem dla ludzi.

- zakończył Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl