Gliwice: Wniosek o wyznaczenie komisarza. Wieloletni prezydent idzie do Senatu

Gliwice / pixabay.com/CC0/bux13

  

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przygotowuje wniosek do premiera o wyznaczenie komisarza dla Gliwic, wobec objęcia przez dotychczasowego prezydenta miasta Zygmunta Frankiewicza mandatu senatora. Na razie nie jest znane nazwisko, które znajdzie się we wniosku.

- Będzie to kandydat na komisarza spełniający wszystkie ustawowe wymogi. Pismo jest przygotowywane, zostanie wysłane, kiedy zostanie wyłoniony odpowiedni kandydat

 - powiedziała dzisiaj rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej został wybrany do Senatu w okręgu nr 70 (gliwickim) z poparciem 61,1 proc. głosujących. Pokonał senatora minionej kadencji prof. Krystiana Probierza (PiS), którego poparło 38,9 proc. głosujących.

Zygmunt Frankiewicz był najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce - rządził Gliwicami od 1993 r., czyli ponad 26 lat. Od 2015 r. jest prezesem Związku Miast Polskich. W kampanii wyjaśniał, że podjął „dramatyczną decyzję o kandydowaniu do Senatu w trakcie kadencji prezydenta miasta, bo samorząd jest potężnie zagrożony”.

Wybór Frankiewicza do Senatu oznacza wygaśnięcie jego mandatu prezydenta miasta. Zgodnie z przepisami, obowiązki prezydenta przejmie komisarz wyznaczony przez prezesa Rady Ministrów, który będzie zarządzał Gliwicami do czasu wyboru nowego prezydenta w przedterminowych wyborach.

Według aktualnego brzmienia Kodeksu wyborczego wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z dniem wystąpienia przyczyny (w tym przypadku z dniem wyboru na senatora) stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

W ostatni czwartek apel do wojewody śląskiego oraz szefa rządu, odpowiednio o zaproponowanie i powołanie na funkcję komisarza (w razie wyboru Frankiewicza na senatora) jednego z dotychczasowych wiceprezydentów miasta, wystosowali w drodze uchwały gliwiccy radni.

Kierując część wystąpienia do wojewody radni napisali m.in., że taka rozwiązanie było wielokrotnie stosowane w Polsce w ostatnich latach. „W opinii autorytetów z dziedziny prawa jest uznane za korzystne oraz zapewniające sprawność i ciągłość zarządzania miastem” - wskazali w adresie do wojewody samorządowcy.

Zaakcentowali też, że przejściowy okres pełnienia obowiązków przez komisarza przypadnie na przełom roku, kiedy to w samorządzie powinny zostać ważne dla miasta decyzje. „Mamy nadzieję, że Pan jako gliwiczanin i wieloletni radny Rady Miasta uzna propozycję za słuszną” - dodali.

Z kolei w części kierowanej do premiera gliwiccy samorządowcy argumentowali m.in., że powołanie na komisarza jednego z dotychczasowych zastępców Frankiewicza „byłoby korzystne dla Gliwic i zostałoby pozytywnie odebrane przez mieszkańców”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Masakra na przyjęciu w Kalifornii. Co najmniej cztery osoby zastrzelone

/ twitter.com/Dennis Valera (@dennisreports) [screenshot]

  

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w niedzielę wieczorem (w poniedziałek nad ranem czasu polskiego) podczas przyjęcia w mieście Fresno w Kalifornii - poinformowała policja.

Porucznik Bill Dooley z lokalnej policji powiedział, że trwają poszukiwania podejrzanych, którzy prawdopodobnie zakradli się na podwórko, gdzie mieszkająca tam rodzina i jej znajomi zebrali się przed wspólnym oglądaniem meczu. Tam napastnicy otworzyli ogień. Nie żyje co najmniej cztery osoby, sześć jest rannych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl