Kukiz o wspólnym klubie z PSL: To na dziś jest pewne

Paweł Kukiz / By Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46328819

  

- Na dziś mamy pewne, że wspólnie z PSL tworzymy jeden klub: PSL-Kukiz'15-Koalicja Polska; jak on się będzie nazywał, to już jest kwestią decyzji - powiedział PAP Paweł Kukiz.

Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali politycy Kukiz'15, otrzymało w wyborach do Sejmu 8,55 proc. głosów, co przełoży się na 30 mandatów. Pięć z nich otrzymali kandydaci Kukiz'15: Paweł Kukiz, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, Agnieszka Ścigaj, Paweł Szramka oraz szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko. Szósty mandat przypadł związanemu z Kukiz'15 Stanisławowi Żukowi.

Kukiz pytany przez PAP, w jakim klubie znajdą się politycy jego ruchu w Sejmie nowej kadencji, odpowiedział:

- Na dziś mamy pewne, że wspólnie z PSL-em tworzymy jeden klub: PSL-Kukiz'15-Koalicja Polska. Jak on się będzie nazywał, to już jest kwestią decyzji - czy będziemy kontynuować formułę Kukiz'15 czy będziemy budować Koalicję Polską w ramach sojuszu z PSL-em.

- Dla mnie kluczową sprawą przy tych wszystkich rozważaniach jest jak największe uprawdopodobnienie wprowadzenia w życie postulatów, z którymi przyszedłem w 2015 roku do Sejmu i których wpisanie przez PSL do swojego programu zadecydowało o tym, że zdecydowałem się na start z list PSL

 - podkreślił lider Kukiz'15.

Pytany, czy sześciu posłów, to jest dobry wynik dla Kukiz'15, który na wejściu do Sejmu w 2015 roku mieli 42 posłów, odpowiedział, że "w tym ustroju, jeśli jedna partia ma ponad 230 posłów, to nie znaczenia absolutnie żadnego, czy koło liczy posłów czy klub liczy 150". "Ten ustrój uniemożliwia innym posłom partycypowanie w procesie legislacyjnym. Mogą co najwyżej przeszkadzać, ale partia władzy sobie i tak z tego nic nie robi, bo wszystko swoje może przepchnąć" - dodał Kukiz'15.

Przyznał, że mając mniejszą grupę posłów, nie będzie tracił czasu na pilnowanie ich.

- Zamiast tracić czas na pilnowanie, by klub się nie rozpadł do końca kadencji, tak jak to było w obecnej kadencji, będę mógł zrealizować to, o czym marzyłem wcześniej

- zaznaczył. Jak dodał, chodzi o to, "by po prostu być w Polsce, prowadzić działalność edukacyjną, tłumaczyć ludziom, że nie żyjemy w państwie demokratycznym, a w państwie autorytarnym, tłumaczyć kapitalne znaczenie zmian ordynacji wyborczej, kapitalne znaczenie wprowadzenia obligatoryjnych referendów, obniżenia opodatkowania".

- Będę miał czas, żeby być z ludźmi, a ja nigdy nie chciałem, nigdy nie marzyłem, żeby być kierownikiem w Sejmie

 - powiedział polityk.

Dopytywany, czy ego Pawła Kukiza nie będzie dążyło, żeby wyjść z klubu Kukiz'15 i "wybić się na niepodległość", zaprzeczył. "Moje ego zostało zrealizowane w czasach rock'n'rolla. Jestem postacią rozpoznawalną, na scenie mam władzę taką, jakiej nigdy nikt nie zobaczy z tych polityków, takiej prawdziwej władzy, fajnej władzy, nie poczuje, bo ja na scenie mam taką władzę dając ludziom emocje. Te emocje do mnie wracają, potem ja im znowu te emocje oddaje - to jest coś przecudownego, więc ja nie mam żadnych aspiracji. Są znacznie lepsi ode mnie w zarządzaniu, a jeżeli chodzi o ego to jestem spełniony" - podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katalonia: Policja siłą usuwa manifestantów

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/printscreen

  

Hiszpańska policja przed południem użyła siły wobec manifestantów na autostradzie AP7 w okolicach katalońskiej Gerony. Na prowadzącej do Francji trasie od poniedziałku prowadzone są w kilku miejscach manifestacje separatystów.

Do starć z protestującymi doszło po oficjalnym zakończeniu blokad drogowych przez separatystyczną platformę Tsunami Democratic. Zastosowania się do apelu policji o zejście z autostrady w położonej koło Gerony miejscowości Salt odmówiło ponad 200 członków radykalnej organizacji separatystycznej Rady Obrony Republiki (CDR). Domaga się ona natychmiastowego odłączenia Katalonii od Hiszpanii.

W celu rozpędzenia demonstrantów, którzy w kilku miejscach postawili na autostradzie barykady wykonane z palet, opon i gałęzi, policja użyła gumowych kul. Funkcjonariusze rozpylili też gaz łzawiący.

Policjanci podjęli próbę zepchnięcia protestujących z jezdni, gdy ci podpalili barykady oraz obrzucili policjantów kamieniami.

We wtorek późnym wieczorem separatyści rozpoczęli blokady w kilku miejscach Katalonii. Jednym z nich była autostrada przebiegająca z Hiszpanii do Francji w Pirenejach. W efekcie powolnej jazdy aut kierowanych przez protestujących w środę nad ranem korek w okolicach miasta Irun przekraczał długość 11 km.

We wtorek po południu po 36 godzinach blokady na AP7 w okolicach przygranicznej miejscowości La Jonquera ruch drogowy został przywrócony. Wcześniej funkcjonariusze francuskiej żandarmerii oraz katalońskiej policji użyli tam siły wobec manifestantów. Zatrzymano 19 osób.

W środę rano interwencję sił policyjnych skrytykował premier Katalonii Quim Torra. Wyraził też solidarność z uczestnikami blokad drogowych.

Uczestnicy blokad żądają wypuszczenia na wolność dziewięciu katalońskich polityków separatystycznych, skazanych 14 października przez hiszpański Sąd Najwyższy na kary 9-13 lat więzienia. Zostali oni oskarżeni w związku z organizacją regionalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl