Kto marszałkiem Senatu? "Powinno wskazywać go zwycięskie ugrupowanie, czyli PiS"

Zdjęcie ilustracyjne / https://www.senat.gov.pl/

  

- Zgodnie z dobrymi zasadami marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie czyli Prawo i Sprawiedliwość - powiedział dziś sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Według Marka Borowskiego "naturalnym kandydatem na marszałka jest Bogdan Borusewicz".

Schreiber w radiu TOK FM podkreślił, że w niedzielnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość uzyskało najwyższy wynik w historii, jaki udało się zdobyć formacji politycznej w wyborach parlamentarnych. Dodał, że niewielu dziennikarzy przed czterema laty przewidywało, że PiS po całej kadencji rządów otrzyma 44-procentowe poparcie i utrzyma samodzielną większość.

Podkreślił, że zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości "jest ważne, historyczne i duże".

"Zawsze mogłoby być lepiej, więcej. Moglibyśmy mieć samodzielną większość w Senacie"

- przyznał.

Pytany, czy brak samodzielnej większości w izbie wyższej będzie dla PiS komplikacją, Schreiber zwrócił uwagę, że PiS ma 48 senatorów. "Zgodnie z takimi dobrymi zasadami - nie tylko parlamentaryzmu, ale w ogóle ciał uchwałodawczych, ustawodawczych - marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie czyli Prawo i Sprawiedliwość" - podkreślił.

"A jak pan widzi, ma być inaczej i nikogo to specjalnie już nie dziwi" - dodał polityk.

Marek Borowski pytany w Radio Zet o ewentualnego kandydata opozycji na marszałka Senatu powiedział:

„Mogę powiedzieć tyle, że Bogdan Borusewicz jest naturalnym kandydatem na marszałka. Być może będzie wewnętrzna dyskusja w tej sprawie”.

Pytano o to, czy będzie wspólny kandydat opozycji na marszałka Senatu odparł, że rozmowy będą prowadzone.

– To trzeba załatwiać dyskretnie, delikatnie. W grę wchodzą też wicemarszałkowie. Do tej pory było ich 4, trzeba to jakoś uzgodnić – powiedział.

W niedzielnych wyborach kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość (51) mandatów w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 48 senatorów, w Senacie zasiądzie też ponownie Lidia Staroń, która startowała z własnego komitetu, ale z poparciem PiS.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

W poniedziałek szef obecnego senackiego klubu PO Bogdan Klich ocenił, że marszałkiem Senatu powinien być przedstawiciel opozycji.

"To jest naturalne i oczywiste, że w tej sytuacji marszałkiem powinien być przedstawiciel tej części Senatu, która ma większość. Akurat tak się składa, że dzięki woli wyborców tym razem demokratyczna opozycja ma większość" - powiedział Klich. Rozmowa na ten temat ma - według niego - odbyć się w czwartek.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 13 października, w związku z tym inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą się odbyć 12 listopada.

Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior. Marszałek senior przeprowadza wybór marszałka Senatu. Następnie marszałek Senatu przeprowadza wybór wicemarszałków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kreml zapracuje na zniesienie sankcji? Minister Czaputowicz nie spodziewa się przełomu

/ szef MSZ Jacek Czaputowicz / Telewizja Republika/printscreen

  

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz nie spodziewa się, by podczas spotkania przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji doszło do przełomowych deklaracji ze strony Moskwy. Tym samym uważa, że sankcje wobec tego kraju zostaną utrzymane.

Polska popiera przedłużenie sankcji i myślę, że większość państw także. Niemcy wyraźnie wypowiedziały się w tej sprawie. Nie uważamy, żeby nastąpiły zmiany w postępowaniu Rosji, które byłyby uzasadnieniem do zmiany polityki

- powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Tego dnia w Paryżu odbywa się szczyt czwórki normandzkiej w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Szefowie państw i rządów krajów unijnych będą podejmować decyzję w sprawie sankcji na czwartkowo-piątkowym szczycie. Na razie wszystko wskazuje na to, że restrykcje zostaną przedłużone.

Czaputowicz podkreślał, że UE mogłaby się zdecydować na odejście od sankcji, ale tylko w przypadku jakiejś zdecydowanej zmiany w podejściu Rosji, np. ogłoszenia wycofania wojsk z Donbasu. "Wówczas byłaby to podstawa do dyskusji. Aż tak spektakularnych decyzji nie oczekujemy" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Z jego wypowiedzi wynika, że odblokowana może być za to duńska propozycja, by UE nakładała sankcje za łamanie praw człowieka. Do tej pory "28" nie przyjęła, tak jak to zrobiły Stany Zjednoczone, prawa Magnitskiego. Tzw. ustawy Magnitskiego nazwano imieniem rosyjskiego eksperta podatkowego i księgowego Siergieja Magnitskiego, który został zabity w 2009 r. podczas pobytu w areszcie tymczasowym w Rosji. W 2012 r. ustawę przyjęto w USA, a później również w innych krajach.

Chodzi o to, żeby jednak karać jakimiś sankcjami, czy odmową wizy osoby, które łamią w sposób ewidentny prawa człowieka. Chodziłoby też o oddzielenie kwestii łamania praw człowieka od sytuacji wewnętrznej w danym państwie

- zaznaczył Czaputowicz.

Jego zdaniem w UE jest zrozumienie w tej sprawie, a w poniedziałek podczas dyskusji Rosja była przywoływana przez ministrów spraw zagranicznych jako państwo, które budzi niepokój. Na razie nie ma żadnego harmonogramu w tej sprawie, ale sam fakt, że odbywa się debata - jak ocenił Czaputowicz - jest czymś znaczącym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl