Czy przepisy zabraniają odnoszenia się do polityki lub religii? Tak i mogę zapewnić, że przeanalizujemy tę sytuację

- odpowiedział rzecznik prasowy UEFA na pytanie włoskiej agencji prasowej Ansa.

W piątek w Stambule Turcy pokonali Albańczyków 1:0. Do siatki trafił w 90. minucie Cenk Tosun, a drużyna gospodarzy cieszyła się z gola w szczególny sposób: salutując publiczności.

Zdjęcie salutujących piłkarzy zostało potem umieszczone na koncie tureckiej reprezentacji na Twitterze z podpisem, że zawodnicy dedykowali zwycięstwo "naszym dzielnym żołnierzom i współobywatelom, którzy ponieśli męczeńską śmierć".

Ten sam wojskowy gest wykonał w sobotę w Stuttgarcie gimnastyk Ibrahim Colak po zdobyciu złotego medalu mistrzostw świata w ćwiczeniach na kółkach.

Z kolei we Włoszech piłkarz reprezentacji Turcji i AS Roma Cengiz Under, obecnie kontuzjowany, zamieścił w internecie swoje zdjęcie, na którym salutuje na tle trzech tureckich flag. W poniedziałkowym meczu w Paryżu Turcy zremisowali z Francją 1:1. Znów pojawiły się akcenty polityczne.

Ten transparent nawołujący do powstrzymania masakry Kurdów został szybko usunięty

Tymczasem Turcy po remisie w Paryżu ponownie salutowali

W środę turecka armia rozpoczęła ofensywę w północnej Syrii przeciwko oddziałom kurdyjskim. Dwa dni wcześniej z tego regionu wycofały się wojska amerykańskie.