Kiedy brytyjski budżet na przyszły rok?

/ bluebudgie

  

Minister finansów Wielkiej Brytanii Sajid Javid poinformował, że projekt budżetu na przyszły rok finansowy przedstawi 6 listopada, czyli niespełna tydzień po planowanym wystąpieniu kraju z Unii Europejskiej.

"Przedstawię plan, który będzie kształtował naszą gospodarkę na przyszłość i uruchomi naszą rewolucję infrastrukturalną" - oświadczył.

Jeśli jednak 31 października Wielka Brytania wyjdzie z UE bez porozumienia, prezentacja projektu budżetu zostanie przesunięta na później, a 6 listopada Javid przedstawi jedynie sprawozdanie o stanie gospodarki. Choć zwykle budżet prezentowany jest we wrześniu, opóźnienie nie powinno stwarzać większych problemów, bo w Wielkiej Brytanii rok budżetowy zaczyna się w kwietniu.

Javid już wcześniej sugerował poluzowanie dyscypliny fiskalnej, aby złagodzić skutki wyjścia kraju z UE. Na początku września oświadczył, że era zaciskania pasa dobiegła końca, i zapowiedział zwiększenie wydatków o prawie 14 mld funtów, z przeznaczeniem m.in. na służbę zdrowia, edukację, policję i inwestycje infrastrukturalne.

Pod rządami Partii Konserwatywnej deficyt budżetowy kraju spadł z prawie 10 proc. PKB w 2010 r. do niespełna 2 proc. obecnie. Poluzowanie dyscypliny będzie wymagało zmiany reguły wydatkowej, bo obecne zasady mówią, że deficyt budżetowy powinien być poniżej 2 proc. PKB.

Minister finansów, dla którego będzie to pierwszy budżet po objęciu stanowiska w lipcu, wyjaśnił, że można teraz pożyczać więcej, korzystając z niskich stóp procentowych.

Zapewnił, że pieniądze nie zostaną "przejedzone", lecz spożytkowane na inwestycje procentujące w przyszłości.

Kwestia tego, czy Wielka Brytania wyjdzie z UE z porozumieniem czy też nie, powinna się rozstrzygnąć do końca tygodnia. W czwartek i piątek odbędzie się szczyt unijny uważany za ostatnią szansę na zawarcie umowy, a następnego dnia Izba Gmin będzie głosować albo nad jej zatwierdzeniem, albo nad dalszymi krokami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Spurek w skowronkach po rezolucji szkalującej Polskę. Riposta Jakiego? Kubeł zimnej wody!

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / rpo.gov.pl

  

Parlament Europejski przyjął dzisiaj rezolucję krytykującą Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Eurodeputowana z Polski Sylwia Spurek informację o tym ogłosiła z aprobatą - tymczasem Patryk Jaki zwrócił uwagę na „nieścisłości”.

Za rezolucją głosowało 471 europosłów, 128 było przeciw, a 57 wstrzymało się od głosu. Pod projektem rezolucji podpisani są europosłowie największych frakcji w PE: EPL, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę, Zieloni i GUE. 

PE wezwał w tym dokumencie, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy oraz „zapewnił młodzieży dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej”.

[polecam:http://niezalezna.pl/297258-dzisiejsza-rezolucja-to-jeden-wielki-skandal-ostra-reakcja-europoslow-na-krytykowanie-polski]

Niedługo po przyjętej rezolucji, głos w sprawie zabrała na Twitterze eurodeputowana Sylwia Spurek. Ochoczo poinformowała, że działania Parlamentu Europejskiego to „stawanie po stronie zdrowego rozsądku i równości”.

Nieroztropnie użyła również terminu „penalizacja” (rozszerzenie zakresu czynów uznanych za karalne - red.), na co zwrócili uwagę m.in. poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel oraz dziennikarz Marcin Makowski.

[polecam:http://niezalezna.pl/296479-biedron-naskarzyl-na-polske-a-pe-przygotowal-rezolucje-chodzi-o-edukacje-seksualna]

Do przegłosowanej rezolucji odniósł się we wpisie na Twitterze również europoseł PiS Patryk Jaki. W czterech punktach zburzył narrację Spurek i jej towarzystwa.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl