Rekordowa frekwencja w Wilanowie

zdjęcie ilustracyjne / 12019 CC0

  

Najwyższą frekwencję w stolicy w niedzielnych wyborach odnotowano na Wilanowie. Najmniej wyborców do urn poszło w Śródmieściu - wynika z danych PKW po przeliczeniu 99,62 proc. obwodowych komisji wyborczych. Rekordowe - 99,56 proc. wyborców zagłosowało w szkole podstawowej na Stegnach.

Według danych PKW frekwencja w Warszawie wyniosła 76,65 proc. Ważny głos w stolicy oddało 1 067 151 osób. Najwyższa frekwencja została odnotowana na Wilanowie. Tam od urn poszło 85,24 proc. wyborców. Licznie głosowali również mieszkańcy Ursynowa - 81,87 proc., Wesołej - 80,61 proc., Żoliborza - 80,34 proc. i Bemowa - 80,01 proc.

Dzielnicą z najniższa frekwencją wynoszącą 68,18 proc. jest Śródmieście. Niewielką mobilizację wyborców odnotowano też na Pradze-Północ - 68,41 proc., Targówku - 73,68 proc., Woli - 74,20 proc. i Ochocie - 75,64 proc.

Wyjątkowo wysoka frekwencję wyborczą odnotowano na warszawskich Stegnach. W Szkole Podstawowej Nr 212 im. Krystyny Krahelskiej na Mokotowie wyniosła ona 99,56 proc. Z 2031 osób uprawnionych do głosowania, do komisji przyszło 2022 wyborców.

Według ostatnich danych PKW z 98,92 proc. komisji, Koalicja Obywatelska zdobyła w Warszawie 42,13 proc. Pozostałe komitety uzyskały: PiS – 27,61 proc., SLD - 18,09 proc., Konfederacja - 7,41 proc., a PSL - 4,76 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja pod wodą. Rząd Włoch wprowadza stan kryzysowy

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@Mentor_Henry

  

Rząd Włoch zdecydował się dziś na wprowadzenie stanu kryzysowego w zalanej Wenecji, w wyniku rekordowego poziomu fali przypływów. Pod wodą znajduje się obecnie 80 proc. obszaru miasta. Szkody liczone są w setkach milionów euro. Pierwsza rządowa transza pomocy wyniosła 20 mln euro.

Do powodzi doszło w nocy z wtorku na środę, gdy tak zwana acqua alta osiągnęła najwyższy od ponad pół wieku poziom 187 centymetrów.

W zalanym mieście trwa usuwanie szkód. Duże straty odnotowano w liczącej ponad 1000 lat bazylice świętego Marka, do której wdarła się woda zalewając kryptę.

[polecam:http://niezalezna.pl/297203-wenecja-zalana-kolejna-fala-przyplywu-byla-mniejsza-niz-prognozowano]

Zniszczenia są w całym mieście. Według danych stowarzyszenia handlowców szkody stwierdzono w 90 proc. sklepów i punktów usługowych w Wenecji i okolicach. Zniszczenia są w nisko położonych, zalanych domach prywatnych, hotelach, lokalach gastronomicznych, aptekach.

Premier Giuseppe Conte podczas pobytu w mieście ogłosił, że osoby prywatne otrzymają w ramach odszkodowań po 5 tys. euro, a handlowcy i wszyscy prowadzący działalność komercyjną po 20 tys. euro. Szef rządu przyznał, że sytuacja w mieście jest "dramatyczna".

W związku z tą niespotykaną od 1966 roku powodzią powróciły dyskusje na temat budowanego od lat wśród opóźnień, biurokratycznych trudności, śledztw w sprawie korupcji i polemik systemu zapór przeciwpowodziowych Mose ( Mojżesz). 

Lokalne władze podkreślają, że gdyby system 78 śluz działał, miasto nie zostałoby zalane. Dotychczas na ten cel wydano około 6 mld euro, a zdaniem części ekspertów i obrońców środowiska i tak projekt ten jest już przestarzały. Premier Conte powiedział, że system zacznie działać prawdopodobnie w 2021 roku. Wszyscy zgodni są co do tego, że projekt ten należy dokończyć.

Obecnie na dokończenie tej inwestycji, gotowej w 93 proc. brakuje "ostatnich 400 mln euro" - oświadczyła minister infrastruktury Paola De Micheli.

Były premier, lider Forza Italia Silvio Berlusconi, który pojechał do Wenecji, wysunął propozycję zbiórki pieniędzy na rzecz ochrony miasta wśród wielkich państw świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl