Auschwitz w obrazach byłej więźniarki

Jeden z obrazów przekazanych Muzeum Auschwitz / Muzeum Auschwitz

  

Kolekcja 19 obrazów namalowanych po wojnie przez byłą więźniarkę niemieckiego obozu Auschwitz Edith Hofmann trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz. Ukazała na nich tragiczne losy uwięzionych w obozie zagłady. Agnieszka Sieradzka z działu zbiorów Muzeum powiedziała, że każdy z obrazów odnosi się do obozowych przeżyć Hofmann. Przedstawiła na nich przybycie do obozu, kary, śmierć na drutach, marsze śmierci, ale również sytuacje związane z osobistymi przeżyciami i portrety ludzi, których zapamiętała.

Jaskrawe kolory i mocno zdeformowane postacie budzą niepokój i lęk. Są metaforą bólu i cierpienia, przez jakie musiała przejść ich autorka. W połączeniu z wierszami, które im towarzyszą, obrazy stanowią niezwykle osobiste świadectwo kobiety, która przeszła przez piekło obozów koncentracyjnych. 

– powiedziała Sieradzka o dziełach Hofmann.

Edith Hofmann urodziła się w 1927 r. w Pradze. W 1941 r. wraz z rodziną została deportowana do getta Litzmannstadt, a stamtąd w 1944 r. do obozu Auschwitz II-Birkenau. Po kilku tygodniach została przeniesiona do Christianstadt, podobozu KL Gross-Rosen. Podczas Marszu Śmierci została ewakuowana do KL Bergen-Belsen, gdzie po miesiącu została wyzwolona przez wojska brytyjskie. Po zakończeniu wojny Edith wróciła do Pragi, gdzie starała się odnaleźć żyjących członków rodziny. Niestety, nikt z nich nie przeżył. Dzięki pomocy Czerwonego Krzyża wyjechała do Irlandii Północnej, gdzie od czasów przedwojennych mieszkała jej siostra. Spotkały się w 1946 r. Edith, po przeprowadzce do Anglii i ukończeniu studiów, została nauczycielką języka angielskiego. W latach 70. Hofmann zaczęła studiować sztukę. Wystawiała obrazy w różnych miejscach. „Sztuka dla mojej mamy była sposobem na walkę z traumą (...)” – powiedziała córka byłej więźniarki Amanada Steart, która przekazała prace do Miejsca Pamięci.

Edith nigdy nie wróciła do Miejsca Pamięci Auschwitz. Chciała jednak, by po jej śmierci obrazy trafiły do Zbiorów Muzeum.

Moja mama chciała przekazać przyszłym pokoleniom, aby takie rzeczy jak Auschwitz nigdy się już nie powtórzyły, aby ludzie nie mieli żadnych uprzedzeń z powodu innej wiary czy rasy.

 – podkreśliła Steart.

Edith Hofmann zmarła w ub. roku.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W jego zbiorach znajduje się ponad 4,5 tys. prac artystycznych, które wykonali więźniowie podczas istnienia obozu, jak i po wojnie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Na drogach policyjna akcja SMOG

/ policja.pl

  

- Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "SMOG" - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W tym roku podczas 11 dni akcji "SMOG" funkcjonariusze zatrzymali ponad 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych.

W dzisiejszej akcji, która rozpocznie się o godz. 6:00 rano, weźmie udział około 5 tys. policjantów ruchu drogowego w całym kraju. Podinsp. Kobryś przekazał, że funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Wskazał, że policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin.

"Funkcjonariusze będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska"

- wskazał policjant, dodając, że sprawdzane będą również wszystkie niesprawności techniczne w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas.

Policjant poinformował również, że do tej pory w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili 11 akcji pod nazwą "SMOG".

"Przez te 11 dni, które już były do tej pory, skontrolowaliśmy ponad 268 tys. pojazdów, podczas których zatrzymaliśmy ponad 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych"

- powiedział Kobryś.

"Ponad 2,7 tys. przypadków dotyczyło przekroczenia emisji spali. Pozostałe zatrzymane dowody były zazwyczaj za wycieki płynów eksploatacyjnych"

- dodał.

Kobryś tłumaczył, że akcja "SMOG" ma również charakter informacyjno-edukacyjny.

"Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się wszystkim we znaki smog, to również >>zasługa<< niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności"

- dodał.

Dzisiejsza akcja SMOG potrwa do godziny 22:00. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl