Maczek wraca do Holandii

  

Brytyjski historyk Evan McGilvray w książce „Marsz Czarnych Diabłów” cytuje relację kanadyjskiego kapitana o bohaterstwie żołnierzy gen. Stanisława Maczka w bitwie pod Falaise: „Nie mając już amunicji, Polacy zaatakowali wroga bagnetami… jeszcze osiem takich ataków… cóż za fanatyzm!

Jeden z rannych leżących obok mnie wyglądał jak dziecko. Przeczytałem w jego książeczce żołdu datę urodzenia: kwiecień 1931 roku! Miał trzynaście lat. Jakie to potworne”. Na emigracji maczkowcy tworzyli bezkompromisowe, antykomunistyczne środowisko. W 1989 r., gdy w Polsce trwały obrady Okrągłego Stołu, premier Mieczysław Rakowski wystosował list do Maczka. „Ubolewam” – napisał o odebraniu mu obywatelstwa przez PRL. Generał nie odpowiedział. Gdy „The Scotsman” zapytał go o list, odpowiedział: „Z górą 40 lat spóźniony, nie dał mi żadnej satysfakcji i zupełnie nie zmienił mego negatywnego stosunku do władz Polski Ludowej. Na tym kończę ten temat”. W tych dniach do wyzwolonej 75 lat temu przez Maczka holenderskiej Bredy trafia wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wracamy z dalekiej podróży, przywracając ich pamięci – wreszcie we właściwych proporcjach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts