Film o Tyrmandzie powalczy o nagrody na Warszawskim Festiwalu Filmowym

"Pan T." jeszcze w tym roku w kinach / fot. Hubert Komerski/ Propeller Film/ Kino Świat

"Pan T.", najnowszy obraz Marcina Krzyształowicza, autora wielokrotnie nagradzanej „Obławy”, jako jeden z 15 filmów pełnometrażowych z całego świata został zakwalifikowany do trwającego od piątku Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Tytuł powalczy tam o główną nagrodę prestiżowej imprezy – Warsaw Grand Prix, a także o Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę za Najlepszą Reżyserię. Film, który zebrał entuzjastyczne recenzje na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zostanie w Warszawie pokazany cztery razy: 11, 12, 13 i 18 października.

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

„Pan T.” – pełna czarnego humoru, zaskakująco współczesna opowieść o Polsce z absurdalnych czasów, w których nieprawdopodobne rzeczy były całkiem możliwe, została już pokazana podczas trwającego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Nowy film Marcina Krzyształowicza wejdzie na ekrany 25 grudnia. W oczekiwaniu na premierę prezentujemy galerię zdjęć z filmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Kino Świat, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts