„Rządząca partia konserwatywna w Polsce uzyskała reelekcję” - tytułuje swój materiał na temat wyborów w Polsce FoxNews.com. Amerykański portal przypomina, że także sondaże dawały sporą przewagę Prawu i Sprawiedliwości.

Przyczyny zwycięstwa PiS-u redakcja FoxNews.com upatruje przede wszystkim w prowadzonej przez to ugrupowanie polityce społecznej, która przekonała wielu niezdecydowanych wyborców.

Co szczególnie warte odnotowania, zdaniem zachodnich agencji informacyjnych niedzielne zwycięstwo jest jednym z najbardziej spektakularnych w Polsce od upadku komunizmu 30 lat temu.

Przypomina się także, że ponad 30 milionów wyborców wybierało swych przedstawicieli w 460-osobowej niższej izbie parlamentu, Sejmie i 100-osobowym Senacie.

Jednocześnie amerykańscy komentatorzy podkreślają, że Prawo i Sprawiedliwość to pierwsza partia od upadku komunizmu, która zerwała z „surowością wolnorynkową” poprzednich rządów.

Komentatorzy na łamach FoxNews.com zwracają uwagę, że przedwyborcze sondaże w ciągu ostatniego tygodnia przed wyborami dawały Prawu i Sprawiedliwości od 40 do 45 procent poparcia. FoxNews.com odnotowuje także, że Koalicja Obywatelska, której największą partią jest Platforma Obywatelska, zdobyła najprawdopodobniej około 25 procent głosów a sojusz trzech partii lewicowych oscylował pomiędzy 10 a 15 procentami.

Portal informuje również, że ostateczne wyniki wyborów zostaną najprawdopodobniej podane we wtorek.