Wymowny brak zainteresowania

  

W pierwszych dniach października z wizytą do Norwegii udał się abp Skworc. W programie pięciodniowego pobytu znalazły się m.in. odwiedziny parafii i wspólnot, spotkania z polskimi zakonnicami, rozmowy z naszym korpusem dypolomatycznym i wspólna Msza św. z polskim duchowieństwem. Należy docenić fakt, że ważny przedstawiciel Episkopatu odwiedza polską diasporę i że jest to wizyta kilkudniowa z tak bogatym programem.

Stutysięczna społeczność Polaków jest najliczniejszą grupą narodowościową po gospodarzach i stanowi połowę wszystkich katolików w Norwegii. W programie wizyty arcybiskupa niestety nie znalazłem istotnego moim zdaniem elementu – spotkania z dr Katarzyną Jachimowicz. O polskiej lekarce zrobiło się głośno, gdy wygrała precedensowy proces z norweskim państwem. Była jak dotąd jedyną lekarką, która zaskarżyła administrację publiczną za zwolnienie z pracy, co spotkało ją, gdy odmówiła stosowania procedur medycznych godzących w życie. Powołując się na klauzulę sumienia, uznała, że jako katoliczka ma prawo nie realizować świadczeń sprzecznych z wyznawanymi przez nią wartościami. Batalia sądowa Polki trwała kilka lat. Wygrywała w jednej instancji, strona przeciwna zaskarżała wyrok, aż po kolejnych apelacjach sprawa dotarła do Sądu Najwyższego. Wygraną polskiej lekarki szeroko komentowały media, a protestanckie stowarzyszenie lekarzy, które wspierało ją prawnie i materialnie podczas procesu, jako jedyne wyróżniło ją specjalnym odznaczeniem. Polka, wyczerpana długoletnim procesem, zagrożona w nowym miejscu pracy, nadal prowadzi walkę, tym razem o należne jej odszkodowanie za czas, gdy nie mogła wykonywać zawodu. Szkoda, że w kraju, gdzie aborcja jest stosowana bez ograniczeń, gdzie na życzenie matki dokonuje się nawet selektywnego uśmiercania jednego z bliźniąt, biskupi norwescy nie potrafili zdyskontować wizerunkowo, na rzecz obrony życia, tego wielkiego sukcesu lekarki i katoliczki. Także liczne polskie parafie w Norwegii nie zaproponowały dr Jachimowicz wygłoszenia prelekcji czy zorganizowania konferencji pro-life. Również organizatorzy wizyty abp. Skworca wygraną sprawę obrończyni życia uznali za niegodną uwagi.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts