Polscy Sprawiedliwi wraz z weteranami II wojny światowej w drodze do Izraela

Żołnierze Andersa przed kościołem św. Anny w Jerozolimie

  

Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, weterani II wojny światowej, a także delegacja państwowa udaje się w niedzielę do Izraela. Odbędzie się tam IV Ogólnopolski Zjazd Polaków ratujących Żydów; uroczystości planowane są w Hajfie, Tyberiadzie i Jerozolimie.

Wizytę w Ziemi Świętej, która potrwa do piątku, organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pielgrzymi odwiedzą m.in. Tyberiadę i Jerozolimę, gdzie znajduje się Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Instytut od 1953 r. dokumentuje tragedię narodu żydowskiego podczas Holokaustu, a także honoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy podczas wojny ratowali Żydów.

Instytut Yad Vashem uhonorował medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ponad 27 tysięcy osób, które podczas drugiej wojny światowej pomagały Żydom, gdy byli oni skazani na zagładę przez okupanta niemieckiego. W tym gronie jest prawie siedem tysięcy Polaków, którzy tworzą największą grupę narodowościową spośród wszystkich uhonorowanych.

– przypomniał w rozmowie z PAP i IAR szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Nie wolno nam zapominać, że polscy Sprawiedliwi w czasie wojny wykazali się ogromną determinacją i poświęceniem - Polska był jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za jakąkolwiek pomoc okazywaną Żydom groziła kara śmierci. A jednak znalazło się tak wielu, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, aby uratować życie drugiego człowieka. 

– podkreślił.

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata od 2016 r. organizuje ogólnopolskie zjazdy tych, którzy w latach II wojny światowej - jak podkreślił Kasprzyk - "zachowali człowieczeństwo, zachowali się jak trzeba i pokazali, że są przywiązani do najwyższych wartości, które od lat są fundamentem naszej cywilizacji". Pierwsze dwa zjazdy odbyły się w Warszawie, ubiegłoroczny w Markowej na Podkarpaciu, gdzie oddano hołd zamordowanej przez Niemców rodzinie Ulmów, która stała się symbolem polskiego męczeństwa za pomoc Żydom.

Podkreślił też, że wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowy, ponieważ Instytut Yad Vashem, z którego dyrekcją spotka się polska delegacja, skupia uwagę całego świata na wszystkich tych, którzy w czasie wojny wykazali się heroizmem. 

Wizytę w Instytucie Yad Vashem zaplanowano we wtorek. Wcześniej delegacja - pod opieką ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, biblisty z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zaangażowanego w dialog polsko-żydowski i międzyreligijny - odwiedzi Hajfę i Tyberiadę, gdzie pielgrzymi złożą hołd Armii Polskiej na Wschodzie. Ceremonia będzie miała miejsce przy monumencie obrazującym 1000-letnie dzieje Polski ufundowanym w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. Planowane jest tam także wręczenie odznaczeń - medali "Pro Patria" i medali "Pro Bono Poloniae".

W Jerozolimie uroczystości odbędą się także w Nowym Domu Polskim, gdzie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa; jedna z ceremonii poświęcona będzie gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu (przekazanie repliki zaginionego Orderu Virtuti Militari nadanego mu przez Józefa Piłsudskiego za męstwo w wojnie polsko-bolszewickiej). Polscy Sprawiedliwi i weterani odwiedzą w Jerozolimie również Górę Syjon, gdzie znajduje się cmentarz z grobami polskich żołnierzy z lat 1941-1947, a także trzecią stację Via Dolorosa, czyli jedną ze stacji drogi męki Chrystusa, której wystrój ufundowali żołnierze gen. Władysława Andersa.

W pielgrzymce do Ziemi Świętej poza polskimi Sprawiedliwymi udział wezmą weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, a także kombatanci Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych z okresu II wojny światowej. Wśród nich będzie sędzia Bogusław Nizieński - weteran AK i Narodowej Organizacji Wojskowej; w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego i kawaler Orderu Orła Białego. Na miejscu z polską delegacją spotka się także płk Stanisław Aronson "Rysiek", który podczas okupacji niemieckiej służył w Kedywie - elitarnej jednostce Armii Krajowej i walczył m.in. w powstaniu warszawskim.

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sztab Andrzeja Dudy w pełnej mobilizacji. W całej Polsce trwa zbiórka podpisów! ZDJĘCIA

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska; twitter.com

  

Kampania przed wyborami prezydenckimi w maju 2020 roku wystartowała pełną parą. Kandydaci ruszyli w teren, a sztaby wyborcze mobilizują się zbierając podpisy. Na spore poparcie Polaków może liczyć urzędujący prezydent Andrzej Duda. Nie brakuje chętnych, by udzielić mu poparcia!

Podpisy poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy zbierane są w całym kraju. Pokazują to wpisy w mediach społecznościowych, jakie pojawiają się już od rana. 

[polecam:https://niezalezna.pl/311362-niech-zyje-polska-pierwszy-spot-wyborczy-prezydenta-andrzeja-dudy-zobacz-wideo]

W Kędzierzynie-Koźlu wyniki zbiórki są imponujące - w niecałe trzy godziny zebrano 560 podpisów. Do zbiórki dołączył się też Wyszków, na Mazowszu. 

 W Krakowie podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy zbierała osobiście była premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że najbliższe miesiące będą zarówno dla urzędującego prezydenta, jak i jego sztabu wyborczego, bardzo intensywne. Podkreśliła, że wspólnym celem jest doprowadzenie do zwycięstwa Dudy już w pierwszej turze wyborów.

- Pan prezydent będzie w kampanii bardzo aktywny

- powiedziała europosłanka.

Zbiórka podpisów ruszyła w całej Polsce - w dużych miejscowościach, jak i w tych odrobinę mniejszych. Jak 16-tysięczny Namysłów, na Opolszczyźnie. 

Warto podkreślić, że do akcji włączają się działacze wszystkich ugrupowań Zjednoczonej Prawicy. W Tarnowie, Nowym Sączu czy Nowym Targu podpisy zbierali członkowie Porozumienia. Partia Jarosława Gowina udzieliła bezwarunkowego poparcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts