Intelektualna chluba katolicyzmu

  

12 października mija 130. rocznica urodzin Dietricha von Hildebranda, jednego z głównych przedstawicieli fenomenologii klasycznej, jej realistycznego skrzydła, i jednego z największych myślicieli katolickich XX w. Papież Pius XII nazwał go dwudziestowiecznym doktorem Kościoła, a kard. Joseph Ratzinger napisał o nim, że będzie w przyszłości „uznany za jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów”.

Hildebrand wniósł ważny wkład przede wszystkim do aksjologii i etyki (jest współtwórcą etyki wartości), ale również do filozofii poznania, antropologii filozoficznej, fenomenologii uczuć i filozofii miłości. Jest także autorem prac teologicznych. W języku polskim ukazały się m.in. „Czym jest filozofia?”, „Metafizyka wspólnoty”, „Serce” i „Przemienienie w Chrystusie”. W „Koniu trojańskim w Mieście Boga” i „Spustoszonej winnicy” dokonał wnikliwej i krytycznej analizy współczesnej kultury oraz negatywnych zjawisk w Kościele. Po 40 latach jego diagnozy okazują się prorocze. Żyjąc przez kilkadziesiąt lat w Niemczech, był zdecydowanym krytykiem nazizmu i z tego powodu musiał emigrować, osiadając ostatecznie w USA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl,

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts