Minister za sprzedażą własnej produkcji

zdjęcie ilustracyjne / _Alicja_ CC0

  

Ułatwienie sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności pozwala zaradnemu rolnikowi zarobić nawet w mniejszym gospodarstwie - uważa Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś wieczorem w Ciechanowcu (Podlaskie) szef resortu rolnictwa spotkał się m.in. z producentami sera korycińskiego.

Ardanowski zwrócił uwagę na możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny. - To jest to, czego rolnicy oczekiwali. Żeby się nie bać, że ktoś będzie to kontrolował, że zabroni, mandatem ukarze - mówił szef resortu rolnictwa, który uczestniczył w spotkaniu z producentami sera korycińskiego, kołami gospodyń wiejskich z regionu czy rolnikami korzystającymi ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Teraz jest oczywiście ruch po stronie rolników. Trzeba sobie przypomnieć, jak robiła to mama, babcia, dbać o czystość, o higienę (...). To są wysoko postawione oczekiwania wobec samych rolników, ale jest to narzędzie, które każdemu zaradnemu i przedsiębiorczemu daje możliwość przyzwoitego życia i zarobienia nawet w mniejszym gospodarstwie

- powiedział dziennikarzom minister. Ocenił też, że to jedno z najważniejszych rozwiązań, jakie udało mu się wprowadzić.

Ardanowski mówił też o możliwości zakładania tzw. MOLi (działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej). Zwracał uwagę, że pozwala to rozszerzać własną produkcję. - Czyli rolnik będzie mógł już przerabiać również dla swoich sąsiadów, kupować od nich surowce i przerabiać. To jest taki naturalny proces budowania większych firm - mówił szef resortu rolnictwa.

Jego zdaniem, taki proces został przerwany w latach 90. ubiegłego wieku.

- Przez likwidację wszystkiego mniejszego i postawienie na duże zakłady przetwórcze, duże ubojnie, duże mleczarnie, ze szkodą - niestety - i dla jakości i dla wykorzystania tej zaradności, przedsiębiorczości ludzi

- powiedział Ardanowski.

Zwrócił też uwagę, że w połowie listopada ma być ostateczny termin na odpowiedź Komisji Europejskiej, co do możliwości uruchamiania małych ubojni w gospodarstwach.

- To będzie pewien system zamknięty, że również w produkcji mięsa też rolnik nie będzie skazany na pośrednika, tylko jeżeli spełni - pod kontrolą weterynarza, bo tutaj nie ma innej możliwości - minimalne wymogi takiej niewielkiej ubojni (...) to mamy narzędzie dla rolników

- dodał minister.

Mówił, że w takiej sytuacji wszystko będzie zależało już od zaradności samych rolników i chłonności rynku. Rynek - w jego ocenie - jest coraz bardziej chłonny. - Coraz więcej ludzi tego szuka, szuka tej żywności, chce za to nawet dobrze płacić, a tym bardziej gdy wyeliminuje się pośredników (...) to może być coś, co wydaje się niemożliwe: kupiec płaci mniej, a sprzedający dostaje więcej, bo wyeliminowali po drodze iluś z tych, którzy z tego żyli - przekonywał Ardanowski.

Powiedział też, że rolnictwo i sprawy wsi są - jak to ujął - uprzywilejowane w działalności rządu. - Jeżeli potrzebuję szybkiej zmiany przepisów prawnych czy dodatkowe środki na jakieś obszary interwencji, chociaż tutaj UE bardzo mocno powstrzymuje możliwości bezpośredniego interweniowania ze strony państwa, nigdy się nie spotkałem z odmową premiera czy innych ministrów - mówił Ardanowski.

Zapewniał, że dla PiS zrównoważony rozwój, „dowartościowanie, włączenie w ten cywilizacyjny obieg tych terenów, tak kiedyś lekceważonej prowincji”, jest bardzo ważny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znowu nie po myśli Johnsona. Izba Gmin przekłada głosowanie nad umową z UE

zdjęcie ilustracyjne, / Tumisu; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować nad poparciem dla porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu. Spiker Izby Gmin John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie.

Zgodnie z regulaminem podczas jednej sesji ta sama ustawa nie może być głosowana dwa razy, o ile nie zmieniły się zasadniczo okoliczności, a jak wyjaśnił Bercow, w jego opinii nic takiego nie zaszło.

BĘDZIEMY UZUPEŁNIAĆ TĄ INFORMACJĘ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl