Kończy się budowa elektrowni w Opolu

zdjęcie ilustracyjne / Pexels CC0

  

Dziś uroczyście zakończono budowę 5 i 6 bloku elektrowni w Opolu o łącznej mocy 1800 MW, których budowa kosztowała ponad 11 mld zł. - Dzisiaj Opole staje się centrum energetycznym Polski - powiedział podczas uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Prace przy budowie piątego i szóstego bloku w należącej do PGE elektrowni w Opolu rozpoczęto pod na początku 2014 roku. W dwóch nowoczesnych jednostkach o łącznej mocy 1800 MW wytwarzana jest energia mogąca zaspokoić potrzeby czterech milionów gospodarstw domowych. Dzięki inwestycji o wartości przekraczającej 11 mld złotych, elektrownia Opole stała się trzecią co do wielkości - po Bełchatowie i Kozienicach - elektrownią w kraju, dostarczającą osiem proc. krajowego zapotrzebowania.

Jak powiedział obecny na uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski, dzięki powstaniu nowych bloków w Opolu, Polska będzie mogła w większym stopniu zaangażować się w energetykę odnawialną.

- Dzisiaj na skutek tej dużej inwestycji Opole staje się centrum energetycznym Polski. (...) Są to bloki w technologii węglowej, ale najnowocześniejsze z węglowych w Europie, co oznacza podniesienie efektywności o 12-13 proc., dzięki czemu uzyskuje się więcej energii przy mniejszej emisji. (...) To, że wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską na to, żeby mogły być ukończone, mogły funkcjonować na rynku mocy, to powoduje, że stać nas na duży zryw inwestycyjny w innych dziedzinach. (...) Tak, otwieramy się teraz na energetykę odnawialną. Rynek mocy jest potrzebny, że teraz inwestować w nowe technologie, czyli energetykę odnawialną

- powiedział minister.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa nawiązując do sloganu określającego Opole jako stolicę piosenki przeprowadzenie inwestycji określił jako „koncertową”.

- To miara naszych ambicji i powód do satysfakcji oraz dowód na połączenie wiedzy i najnowocześniejszych technologii. (...) Ta inwestycja jest dumą całego kraju, ale w sposób szczególny podkreśla strategię zrównoważonego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. Duże inwestycje i ważne inwestycje, ważne instytucje mogą być także w takich regionach, jak województwo opolskie, w takich miastach jak Opole. Tak by nie tylko Warszawa i duże miasta mogły przyczyniać się do rozwoju gospodarczego naszego kraju

- powiedział Ociepa.

Prezes PGE Henryk Baranowski przypomniał, że zakończona w Opolu budowa jest największą inwestycją infrastrukturalną zrealizowaną w Polsce po 1989 roku. Jak zapewnił, wykorzystywane w opolskiej elektrowni technologie sprawiły, że nowe bloki są o jedną trzecią wydajniejsze od starszej generacji i pozwolą na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 2,5 mln ton rocznie przez grupę PGE w skali kraju.

Wykonawcami nowych bloków było konsorcjum składające się z Mostostalu Warszawy, Polimexu-Mostostalu, Rafako i GE Power - który był generalnym projektantem i dostawcą nowoczesnych technologii wykorzystanych przy budowie nowych jednostek.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


881 ofiar śmiertelnych wirusa w Wielkiej Brytanii. Ale jest światełko w tunelu

/ pixabay.com

  

- Kolejne 881 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 7978 - poinformował zastępujący premiera Borisa Johnsona minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17:00 wczoraj a godz. 17:00 dzisiaj.

Jest on nieco niższy niż ten podany wczoraj, gdy informowano o największej jak dotychczas dobowej liczbie zgonów - 938.

Wielka Brytania stała się piątym krajem - po Włoszech, Hiszpanii, USA i Francji - w którym liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa przekroczyła 7000. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts