"Budzik" powiększa się! Klinika może przyjąć więcej pacjentów

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Olsztyńska klinika Budzik dla dorosłych pacjentów w śpiączce została powiększona o kolejne siedem łóżek i może teraz przyjąć jednorazowo 15 chorych. Dziś uroczyście ogłoszono otwarcie nowych pomieszczeń kliniki.

Współtwórca olsztyńskiego Budzika neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz poinformował, że adaptację nowych pomieszczeń kliniki była możliwa dzięki kwocie pół mln zł z fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk. Dzięki temu klinika powiększyła się z ośmiu do 15 łóżek dla pacjentów.

"Już zaprosiliśmy kolejne pięć osób do zajęcia tych nowych łóżek, a następne osoby będą wybierane spośród ponad 30 takich, które są w trakcie kwalifikacji. Widzimy, że zapotrzebowanie jest duże"

– mówił.

Z wyliczeń przedstawionych przez neurochirurga wynika, że przez niespełna trzy lata funkcjonowania olsztyńskiej kliniki opiekowała się ona 29 pacjentami, spośród których udało się wybudzić 17 osób, czyli 59 proc. wszystkich podopiecznych.

Prof. Maksymowicz poinformował również, że przed kilku dniami wybudziła się ze śpiączki kolejna pacjentka, 28-letnia Magda z woj. zachodniopomorskiego. Jak mówił, miała ona bardzo poważne powikłanie w czasie ciąży, w którego wyniku doszło do nagłego zatrzymania krążenia i niedotlenienia mózgu.

"Ale nawet w tak trudnych przypadkach też nie tracimy nadziei, chociaż zawsze jest trudniej niż po urazach. Dziewczyna powróciła do przytomności i do kontaktu. Wymaga długotrwałej rehabilitacji"

– mówił.

Zdaniem Ewy Błaszczyk to, że udaje się wybudzić pacjentów nawet po bardzo poważnych komplikacjach pokazuje, że jest ogromny sens takich terapii. Dodała, że cieszy się również ze zwiększenia liczby łóżek w olsztyńskim Budziku, bo – jak oceniła – ciągle jest ogromne zapotrzebowanie, szczególnie wśród dorosłych pacjentów. Zaznaczyła, że ok. 70 proc. takich osób to ofiary wypadków komunikacyjnych, często młodzi ludzie.

Przypomniała, że – druga po olsztyńskiej – klinika dla dorosłych ma powstać do połowy 2022 r. w Warszawie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Projekt wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Resort sprawiedliwości przeznaczył na ten cel ok. 37 mln zł, co pozwoli wybudować i wyposażyć nowoczesną placówkę.

Zdaniem Błaszczyk niezwykle istotne jest również rozwijanie programów naukowo-badawczych, a Polska mogłaby stać się miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń naukowców z całego świata, którzy zajmują się pacjentami w śpiączce i neurodegeneracyjnymi chorobami mózgu.

Budzik dla dorosłych w Olsztynie działa od grudnia 2016 r. Mieści się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Do kliniki przyjmowani są pacjenci, którzy skończyli 18 lat, są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu decyduje zespół terapeutyczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rekordowe temperatury na Węgrzech

zdjęcie ilustracyjne / TimHill CC0

  

Kolejny dzienny rekord temperatury padł dziś na Węgrzech. W Adony w środkowej części kraju zanotowano 28 stopni Celsjusza - poinformował przedstawiciel Krajowego Urzędu Meteorologicznego.

Dzisiejszy rekord dla 21 października aż o prawie 2,5 stopnia przekracza poprzedni, z 1935 r., który wynosił 25,6 stopnia C. i został zanotowany w miastach Nyiregyhaza (północny wschód) oraz Baja (południe) - oznajmił Zsolt Patkai.

Rekordowo ciepło jak na 21 października było też w Budapeszcie, gdzie zanotowano 25,6 stopnia. Poprzedni rekord w węgierskiej stolicy dla tego dnia wynosił 25 stopni i padł w 1943 r.

W Adony dzienny rekord temperatury dla Węgier został pobity drugi dzień z rzędu. W niedzielę zanotowano tam 26,9 stopnia Celsjusza, o 0,1 stopnia więcej, niż wynosił poprzedni rekord z 2012 r., który padł w miejscowości Koeroesszakal na wschodzie kraju.

Według prognoz przez cały tydzień w kraju ma panować słoneczna, ciepła pogoda. Temperatura może przekraczać nawet 25 stopni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl