Obrazy polskich twórców na wystawie w Chicago

W ramach obchodów 80-lecia Wystawy Światowej, która odbyła się w 1939 r. w Nowym Jorku, Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów polskich twórców. Dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World’s Fair”, którą można podziwiać w Chicago od 11 października.

Stanisław Grabowski, "Pejzaż z Prowansji"
fot. Instytut POLONIKA/mat.pras.

Obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago zajmują szczególne miejsce w na kartach polskiej historii i kultury

– mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.

Były one prezentowane na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. w polskim pawilonie składającym się wówczas aż z 12 sal!  W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wystawy udało nam się sfinansować konserwację 30 obrazów, które publiczność będzie mogła podziwiać w trakcie specjalnie zorganizowanej wystawy czasowej.

- dodaje.

Projekt  konserwacji obrazów Instytut POLONIKA rozpoczął w 2018 roku we współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Prace konserwatorskie przeprowadzone przez konserwatorów z  firmy Parma Conservations obejmowały szereg działań przywracających obrazom ich dawny blask, m.in. oczyszczenie lica obrazów z kurzu i pożółkłego werniksu, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej, naciągnięcie na nowe krosna, naprawę konstrukcji ram, ponowne oprawienie i zabezpieczenie przed zniszczeniami w przyszłości. Wśród odnowionych obrazów można znaleźć dzieła Olgi Boznańskiej, Stanleya Appenzellera, Jana Styki, Stanisława Borysowskiego, Leonarda Pękalskiego, Czesława Rzepińskiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Tadeusza Cieślewskiego, Leona Dołżyckiego, Andrzeja Pronaszki, Zygmunta Radnickiego, Stanisława Grabowskiego i Ireny Pokrzywnickiej. Konserwacji została poddana również drewniana polichromowana płaskorzeźba „Pejzaż miasta” nieznanego autora.

Odnowione dzieła sztuki można podziwiać na wystawie czasowej „Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World’s Fair” w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 11 października.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat ich dziedzictwa kulturowego. Projekty  Instytutu Polonika prowadzone są w ramach trzech programów strategicznych: OCHRONA, BADANIA i POPULARYZACJA polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Więcej informacji na temat bieżącej działalności Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.polonika.pl.

 

Źródło: Instytut Polonika, mat.pras.

#Dorota Janiszewska-Jakubiak #wystawa #Olga Boznańska #Chicago #Polonika

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo