Szynkowski vel Sęk w TVP Info ocenił, że pierwsze wysłuchanie Wojciechowskiego w Parlamencie Europejskim wypadło pozytywnie. A udzielone później dodatkowe wyjaśnienia były w pełni satysfakcjonujące. "M.in. dzięki temu nasz komisarz Janusz Wojciechowski został zaakceptowany jednomyślnie" - powiedział.

"Natomiast zawsze tego rodzaju decyzjom musi towarzyszyć pewna kontekstowa praca polskiej dyplomacji, taka, która usunie wszelkie polityczne okoliczności i wątpliwości mogące spowodować, że kandydatura miałaby problemy. I tę pracę polska dyplomacja w sposób właściwy odrobiła"

- podkreślił.

Szynkowski vel Sęk ocenił, że Parlament Europejski jest zdominowany "przez posłów, którym nie zawsze podoba się - mówiąc oględnie - to, co dzieje się w niektórych krajach członkowskich, nie z przyczyn merytorycznych, ale z przyczyn politycznych".

Wiceszef MSZ podkreślił, że Wojciechowski "był to kandydat najlepszy z możliwych - jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne - do pełnienia funkcji komisarza odpowiedzialnego za kwestie rolnictwa".

We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie Wojciechowskiego w Parlamencie Europejskim, który dostał zielone światło od koordynatorów grup politycznych komisji rolnictwa europarlamentu na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Otwiera mu to drogę do objęcia teki w Komisji, której przewodniczącą będzie Ursula von der Leyen.