Minister otworzył terminal cukrowy

/ pixabay.com/CC0/saramukitza

  

- Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystego otwarcia Terminala Cukrowego w Gdańsku. Minister dodał, że terminal ten będzie służył do sprawnego, nowoczesnego eksportu cukru.

"Rozwój polskiego rolnictwa jest szansą dla naszego kraju, jest również bardzo efektywnym sposobem rozwoju gospodarki, wykorzystania tego całego potencjału, jakie polskie rolnictwo sobą prezentuje. Wydaje się, że dla rozwijającego się rolnictwa (...) - otwarcie się na świat jest absolutnie niezbędne"

- powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że należy to jednak realizować mądrze.

Minister rolnictwa podkreślił, że Polska ma dostęp do morza, dzięki czemu może świadczyć również usługi dla innych krajów naszej części Europy.

"To nasze okno na świat"

- wskazał.

"Dzisiaj tu, w Porcie Gdańskim jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Możliwości eksportu cukru z Polski, a jesteśmy dużym producentem i chcemy (...) pozostać dużym producentem cukru w Europie"

- powiedział.

Wskazał jednocześnie, to skomplikowany i trudny rynek.

"Jeżeli Polska chce utrzymać wysoką produkcję buraków w Polsce, bardzo ważną nie tylko ze względu na cukier, ale na strukturę zasiewów, na zrównoważenie rolnictwa, na wysoki poziom kultury rolnej, której buraki zawsze były najważniejszym symbolem, to musimy również szukać możliwości eksportu - sprawnego, nowoczesnego eksportu. Czy to będzie 300 tys. ton, czy w przyszłości więcej - to już będzie w dużej mierze od nas zależało"

- tłumaczył.

Dodał, że terminal ten pozwala w sposób najbardziej nowoczesny, zgodnie ze standardami transportu międzynarodowego morskiego, przewozić cukier.

"Cieszę się, że finalizujemy to przedsięwzięcie"

- wskazał.

Zdaniem ministra terminal będzie także służył rozwojowi Krajowej Spółki Cukrowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rekordowe temperatury na Węgrzech

zdjęcie ilustracyjne / TimHill CC0

  

Kolejny dzienny rekord temperatury padł dziś na Węgrzech. W Adony w środkowej części kraju zanotowano 28 stopni Celsjusza - poinformował przedstawiciel Krajowego Urzędu Meteorologicznego.

Dzisiejszy rekord dla 21 października aż o prawie 2,5 stopnia przekracza poprzedni, z 1935 r., który wynosił 25,6 stopnia C. i został zanotowany w miastach Nyiregyhaza (północny wschód) oraz Baja (południe) - oznajmił Zsolt Patkai.

Rekordowo ciepło jak na 21 października było też w Budapeszcie, gdzie zanotowano 25,6 stopnia. Poprzedni rekord w węgierskiej stolicy dla tego dnia wynosił 25 stopni i padł w 1943 r.

W Adony dzienny rekord temperatury dla Węgier został pobity drugi dzień z rzędu. W niedzielę zanotowano tam 26,9 stopnia Celsjusza, o 0,1 stopnia więcej, niż wynosił poprzedni rekord z 2012 r., który padł w miejscowości Koeroesszakal na wschodzie kraju.

Według prognoz przez cały tydzień w kraju ma panować słoneczna, ciepła pogoda. Temperatura może przekraczać nawet 25 stopni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl