Miliardy złotych na modernizację armii

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035. Zakłada on wydatki w wysokości 524 mld zł. W 2025 roku nakłady na modernizację mają wynieść 24 mld zł, zaś w 2050 - 50 mld zł.

twitter.com/MON_GOV_PL

Minister podczas uroczystości w Wesołej, na terenie 1 Brygady Pancernej, podkreślił, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Według Błaszczaka "absolutną koniecznością jest zapewnienie wystarczającego budżetu i stworzenie skutecznych mechanizmów, które pozwolą przeprowadzić modernizację techniczną Wojska Polskiego na miarę XXI w.".

Przekonywał, że przez ostatnie cztery lata rząd w sprawie modernizacji wojska zrobił bardzo dużo. Wymienił tu m.in. zakup systemu PATRIOT, wyrzutni HIMARS, śmigłowców z zakładów w Mielcu u oraz Świdniku.

"Mam pełną świadomość, że proces modernizacji musi być sprawniejszy, skuteczniejszy i przede wszystkim wydajny, dlatego moją kluczową decyzją było wydłużenie procesu planistycznego z 10 do 15 lat"

- powiedział szef MON.

Przypomniał, że w lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP i przygotowań do obrony państwa na lata 2021-2035, a Rada Ministrów przyjęła już szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej armii na wymienione lata.

"Dziś podpisałem Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2021-2035, dziś podpisałem program rozwoju sił zbrojnych, plan inwestycji budowlanych i plan zakupu środków materiałowych. Teraz nadszedł czas na zaakceptowanie ostatniego, najważniejszego dokumentu - Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 r."

- powiedział szef MON.

Podkreślił, że nowy plan "przewiduje wydatki na modernizację na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska Polskiego". Mówił, że "to aż - uwaga - 524 mld zł, czyli ok. 133 mld dolarów, przeznaczonych na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa".

"Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizacje sił zbrojnych"

- zauważył szef MON.

Przypomniał, że rząd przewiduje sukcesywne zwiększanie wydatków na wojsko.

"Już 2025 r. na modernizację wydamy ponad 24 mld zł, a w ostatnim roku obowiązywania planu, czyli w 2035, będzie to aż 50 mld zł"

- poinformował Błaszczak.

Dodał, że kluczowym programem, realizowanym przez MON jest program Harpia, który zakłada zakup samolotów F35.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MON #Mariusz Błaszczak

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo