Święcenia dla żonatych mężczyzn. Bp Kräutler: Myślę, że 2/3 biskupów jest "za"

bp Erwin Kräutler / By Holger Motzkau 2010, Wikipedia/Wikimedia Commons (cc-by-sa-3.0), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16716224

  

- Myślę, że 2/3 biskupów z terenów Amazonii popiera projekt viri probati - powiedział na konferencji prasowej podczas trwającego w Watykanie Synod amazońskiego bp Erwin Kraeutler, wieloletni biskup prałat Xingu. Zdaniem hierarchy, święcenie żonatych mężczyzn rozwiąże problem braku księży w regionie Amazonii.

Projekt viri probati - sprawdzonych mężczyzn - to jedna propozycji wywołujących największe kontrowersje podczas trwającego w Watykanie Synodu amazońskiego. Projekt zakłada święcenia kapłańskie dla uznanych w swoich społecznościach w regionie Amazonii żonatych mężczyzn. Propozycja ma być odpowiedzią na zbyt małą liczbę kapłanów posługujących na tych terenach, co przekłada się na trudność ludności wierzącej w dostępie do sakramentów. Krytycy dostrzegają w tym naruszenie doktryny i furtkę do zniesienia celibatu.

Jak powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Watykanie bp Erwin Kräutler, biskup senior prałatury Xingu w Brazylii, większość biskupów służących na terenie Amazonii popiera rozwiązanie zawarte w propozycji. Według jego szacunków, za viri probati opowiadać może się nawet 2/3 amazońskich biskupów.

- W Amazonii istnieją tysiące rdzennych społeczności, które nie odprawiają Eucharystii, z wyjątkiem jednej, dwóch lub trzech razy w roku. Ci ludzie są praktycznie wyłączeni z Kościoła

- przekonywał bp Kräutler.

- Biskupi opowiadający się za wyświęceniem żonatych mężczyzn nie są przeciwni celibatowi. Chcemy tylko, aby nasi bracia i siostry nie celebrowali tylko Słowa, ale także przyjmowali Eucharystię

- dodał duchowny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: cruxnow.com, niezalezna.pl, americamamgazine.org

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl