Szydło: polska wieś była niszczona

/ Twitter/Beata Szydło

  

- Cztery lata temu polska wieś była niszczona. Możemy mieć pretensje do polityków PSL, że pozwolili na to - powiedziała na konwencji PiS w Kielcach była premier, europosłanka Beata Szydło.

Szydło mówiła, że w 2015 r. na wsiach były likwidowane połączenia kolejowe i autobusowe, samorządom brakowało pieniędzy na utrzymanie małych szkół wiejskich, trudno było dostać się do lekarza na wsi, likwidowano posterunki policji.

"My ludzie, którzy mieszkamy na wsi, możemy mieć pretensje do polityków PSL, że pozwolili na to, że polska wieś i polska prowincja była w ten sposób niszczona. To był ich obowiązek bronić tego"

- stwierdziła.

Była premier wytknęła też Platformie Obywatelskiej i PSL podwyższenie wieku emerytalnego. "To minister z PSL, ten człowiek, który dzisiaj próbuje nawoływać i mówić o tym, jak bardzo wychodzi naprzeciw emerytom - Władysław Kosiniak-Kamysz był wtedy ministrem, który odpowiadał za podniesienie wieku emerytalnego. (...) Myśmy powiedzieli: nie ma zgody na to. Przywrócimy poprzedni (wiek emerytalny) i zrobiliśmy to" - powiedziała.

Szydło wyliczyła działania PiS na rzecz polskiej wsi: Fundusz Dróg Samorządowych, przywracanie połączeń autobusowych, posterunków policji, poczt, przeznaczenie środków na inicjatywy społeczne i kulturalne na wsiach.

Podkreśliła, że z programu 500 plus w największym stopniu korzystają wiejskie rodziny. Zauważyła, że beneficjantami polityki społecznej PiS są też emeryci. "13. emerytura, 14. emerytura, to jest realna pomoc dla mieszkańców wsi. Co więcej, zagwarantowaliśmy najniższą emeryturę również dla osób, które pobierają świadczenie z KRUS. Do tej pory tak nie było" - mówiła.

Była premier przypomniała, że program PiS zrodził się z rozmów z ludźmi. "Państwo nam zaufaliście" - oświadczyła. Podkreśliła, że to wyborcy wystawiają politykom ocenę. "To jest ten moment, kiedy prosimy was o wsparcie, poparcie" - powiedziała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier: dlaczego pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciw Polakom?

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Dlaczego Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie w 1940 roku, czy współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom - napisał w sobotę wieczorem premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do grudniowych słów prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

We wpisie zamieszczonym na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podaje przykłady, jak Sowieci uzasadniali swoje imperialne zapędy oraz kieruje w stronę Władimira Putina pytania dotyczące wydarzeń związanych z II wojną światową.

"Związek Sowiecki usprawiedliwiał wkroczenie do Polski 17 września 1939 roku, do spółki z Niemcami, dokonując faktycznego rozbioru Polski, argumentując stwierdzeniem, że państwo polskie nie istnieje i Związek Sowiecki musi bronić ludności ukraińskiej i białoruskiej"

- pisze premier.

A jak Sowieci uzasadniali wywózki Polaków w 1940 roku? Że jest to "niepewny element", a więc potrzeba ten element przesiedlić. Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom, o wspólnych konferencjach i spotkaniach obu tych instytucji jesienią 1939 roku?

- pyta szef polskiego rządu.

Jak dodaje:

Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie 12–13 listopada 1940 roku, podczas którego zaproponowano Sowietom wejście do Paktu Antykominternowskiego? Co odpowiedział Mołotow? "Udział Rosji w pakcie trzech mocarstw jest całkiem do przyjęcia" - taka była odpowiedź sowieckiego ministra spraw zagranicznych, udzielona 25 listopada.

"Oczywiście można zadać kolejne pytania, np. dlaczego przez kilkadziesiąt lat nie przyznawali się do ludobójstwa Polaków w Katyniu, dlaczego nie przyznają się do ludobójstwa Polaków w latach 30. XX wieku itd. itd. To są oczywiście pytania rudymentarne i aż wstyd je zadawać wobec oczywistych faktów. Oczywistych dla historii i dla nas. A dla Rosji?"

- pisze Mateusz Morawiecki.

Premier zamieścił również historyczne fotografie oraz link do wywiadu przeprowadzonego przez Instytut Pileckiego z sowietologiem prof. Markiem Kornatem na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts