Wendrowska: Rodzina w centrum zainteresowań

Ewa Wendrowska / twitter.com/BeataKempa_KPRM

  

Polityka prorodzinna jest dla mnie priorytetem. Posiadam rodzinę wielodzietną i jestem dumną matką dwóch dorosłych synów i córki. Dlatego wszystko, co może stanowić zagrożenie dla rodziny, jest w centrum mojej uwagi jako polityka – mówi w rozmowie z Adrianem Siwkiem Ewa Wendrowska, kandydatka z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Jest Pani znanym i cenionym w Tomaszowie Mazowieckim lekarzem, przez 12 lat była Pani radną powiatu, przez ostatni rok radną Sejmiku Województwa Łódzkiego. Dlaczego postanowiła Pani spróbować swoich sił w wielkiej polityce?
Tomaszów Mazowiecki potrzebuje parlamentarzysty. Mimo że od 12 lat najpierw jako radna powiatu tomaszowskiego, a potem jako radna Sejmiku Województwa Łódzkiego staram się wspierać projekty dla mojego miasta, trudno jest momentami przebić „szklany sufit”, jakim jest brak bezpośredniego dotarcia do instytucji centralnych. Liczę, że zmienię to, zdobywając mandat posła jako kandydatka Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Zawsze podkreśla Pani silny związek z Tomaszowem Mazowieckim, a w Pani programie pojawiają się głównie kwestie lokalne. Co chciałaby Pani zrobić dla swojej małej ojczyzny?
Są dwa palące problemy. Pierwszy to brak obwodnicy miasta. Cały tranzyt przejeżdża przez Tomaszów, rujnując nasze drogi. Drugi to szpital. Obecny gmach służy już ponad pół wieku i więcej kosztują jego remonty niż postawienie nowoczesnego obiektu na miarę XXI w. Koalicja PO-PSL pozostawiła wiele placówek medycznych w opłakanym stanie. Choćby szpital w Skierniewicach, który był już na skraju bankructwa. Dzięki moim zabiegom udało się uzyskać dodatkowe środki z budżetu województwa oraz innych źródeł. Szpital otrzymał szansę na przywrócenie płynności finansowej i dalszy rozwój. Teraz czas na Tomaszów. Ale do tego potrzeba większego wsparcia.

Które kwestie polityki społecznej są dla Pani najważniejsze?
Polityka prorodzinna jest dla mnie priorytetem. Posiadam rodzinę wielodzietną i jestem dumną matką dwóch dorosłych synów i córki. Dlatego wszystko, co może stanowić zagrożenie dla rodziny, jest w centrum mojej uwagi jako polityka. Uważam, że to rodzice powinni mieć wpływ na wychowanie swoich dzieci, a nie ideolodzy gender czy LGBT. Dlatego jeszcze jako radna powiatu wskazywałam na zagrożenia, jakie mogą płynąć z indoktrynacji dzieci prowadzonej przez te środowiska m.in. w szkołach.

Jest Pani lekarzem, więc nie są Pani obce problemy służby zdrowia. W jaki sposób chciałaby Pani je rozwiązać?
Jestem za poszanowaniem życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Zarodek in vitro to po prostu człowiek. W kriokonserwacji te zarodki ludzkie w 70–90 proc. po prostu giną. A bezpłodne pary mają alternatywę – już na początku kadencji sejmiku, którego jestem radną, uruchomiono wielki program leczenia niepłodności. Przekonałam łódzkich polityków, by z 2 mln zł, które koalicja PO-PSL planowała wydać na program in vitro, połowę przeznaczyć właśnie na leczenie bezpłodności. Dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia resort dołożył do łódzkiego programu dodatkowe 2 mln zł. Dzięki wsparciu resortu zdrowia pacjenci z rzadkimi chorobami mają większe szanse na leczenie niż wcześniej. Terapia jednego pacjenta przy rdzeniowym zaniku mięśni kosztuje miliony. Dzięki refundacji dziś każdy pacjent cierpiący na tę chorobę ma szansę z niej skorzystać. To dobry kierunek, który chcę wspierać jako posłanka.

Gdy zostanie Pani posłem, będzie Pani przyjmowała pacjentów?
Zapewniam, że gdy zostanę posłem, nadal będę w regionie, nadal będę lekarzem, bo to jest moja podstawowa misja, którą realizuję w życiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Obradował europarlament. Bez decyzji w sprawie brexitu

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Konferencja Przewodniczących Paramentu Europejskiego po około dwugodzinnym spotkaniu nie podjęła decyzji w sprawie ewentualnego głosowania nad umową o brexicie. Szef Parlamentu Europejskiego poinformował, że europarlament podejmie decyzję ws. umowy po zatwierdzeniu jej przez Izbę Gmin.

Po spotkaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli przekazał w oświadczeniu, że w ramach następnego kroku umowę przeanalizuje komisja spraw konstytucyjnych europarlamentu.

"Spotkamy się ponownie w czwartek, aby omówić postępy w pracach"

- poinformował.

„Parlament Europejski będzie ostatnim podmiotem, który wypowie się na temat umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nastąpi to po zatwierdzeniu umowy przez parlament brytyjski"

- zaznaczył.

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego składa się z szefa europarlamentu i liderów grup politycznych.

Wcześniej po spotkaniu grupa sterująca ds. brexitu w Parlamencie Europejskim oceniła, że w sprawie umowy o brexicie ruch należy teraz do brytyjskiego parlamentu. Szef grupy Guy Verhofstadt poinformował, że europarlament powinien poczekać z ratyfikacją porozumienia na Izbę Gmin.

Brytyjski parlament nie głosował dziś w sprawie porozumienia z Unią Europejską o warunkach brexitu. Spiker Izby Gmin John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie, argumentując, że w trakcie jednej sesji parlamentarnej nie można tego zrobić w przypadku projektu już raz odrzuconego przez posłów. Według Bercowa przeprowadzenie ponownego głosowania byłoby "powtarzaniem się i zakłócaniem porządku".

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oświadczył, że jest on rozczarowany decyzją Bercowa, który "odebrał szansę na spełnienie woli Brytyjczyków".

Rząd w Londynie planował dziś poddać porozumienie pod głosowanie Izby Gmin, ponieważ nie doszło do tego w sobotę. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę, która wstrzymuje głosowanie nad porozumieniem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw.

Wcześniej w poniedziałek Rada Unii Europejskiej w formacie 27 krajów zatwierdziła projekt decyzji w sprawie podpisania porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii, który zostanie teraz przekazany Parlamentowi Europejskiemu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl