Gowin zadowolony z funkcjonowania koalicji

/ Telewizja Republika

  

- Nasza koalicja działa bardzo harmonijnie - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Jarosław Kaczyński - i mówię to jako komplement - uprawia "imperialny model polityki" - ocenił.

W rozmowie z "DGP" Gowin podkreślił, że kluczową kwestią dla ostatecznego wyniku wyborów będzie mobilizacja elektoratu Zjednoczonej Prawicy.

"Musimy do samego końca przekonywać naszych wyborców, by poszli głosować. Jeśli tak się stanie, poprawimy wynik z wyborów europejskich"

- ocenił.

Wicepremier powiedział też, że docenia "dobrą, merytoryczną" kampanię PSL. Z kolei w kampanii Koalicji Obywatelskiej - zdaniem Gowina - "nie widać ani pomysłu, ani wiary w sukces". Ocenił, że część wyborców KO ostatecznie może poprzeć lewicę. Dodał, że liczy, iż progu wyborczego nie przekroczy Konfederacja.

"W Parlamencie nie powinno być miejsca dla ugrupowania ewidentnie prorosyjskiego"

- podkreślił.

Gowin przekonywał, że obecna koalicja działa bardzo harmonijnie.

"Jarosław Kaczyński - i mówię to jako komplement - uprawia imperialny model polityki. Imperium rzymskie mogło trwać tak długo, bo potrafiło zrównoważyć wewnętrzne siły i chroniło mniejszości przed większością. Przy różnicach poglądów, co do gospodarki czy roli samorządów - mamy szeroki wspólny mianownik w sprawach światopoglądowych, w polityce zagranicznej. I łączy nas chęć uprawiania polityki ambitnej, sprawczej. Zarówno więc chłodna kalkulacja, jak i wspólnota wartości gwarantują jedność naszego obozu"

- powiedział.

Dodał, że w przyszłej kadencji być może dojdzie do połączenia PiS i Solidarnej Polski.

"Moja partia wyrasta z innych tradycji i kieruje się inną filozofią polityczną"

- zaznaczył.

Wskazał, że chciałby, aby w przyszłej kadencji działania rządu skoncentrowały się na podnoszeniu jakości usług publicznych, uruchamianiu kolejnych bodźców stymulujących rozwój gospodarczy.

"Ale jestem realistą. Wiem, że musimy kontynuować zmianę np. w obszarze sądownictwa. Będę sugerował, by te zmiany wprowadzać metodą, którą sam starałem się stosować w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego: metodą dialogu. Niestety, środowisko sędziowskie jest bardziej zamknięte na reformy niż akademickie"

- powiedział.

Wicepremier nie chciał rozmawiać o składzie przyszłego rządu. Dopytywany, czy jego formacja jest zainteresowania MSZ-em, odpowiedział, że takie decyzje muszą być poprzedzone ustaleniami politycznymi.

"W mojej partii są świetni eksperci od polityki zagranicznej - np. minister Jadwiga Emilewicz czy europoseł Adam Bielan. Ale o tym, która partia obsadzi dany resort, rozstrzygną decyzje merytoryczne po wygranych wyborach. O ile wygramy"

- powiedział.

Zadeklarował, że premier Mateusz Morawiecki ma poparcie Porozumienia.

"Co do struktury rządu, moim zdaniem powinien on być bardziej skonsolidowany. Chodzi o połączenie niektórych ministerstw oraz większe skupienie władzy w ośrodku decyzyjnym, jakim jest Kancelaria Premiera. Zawsze opowiadałem się za modelem kanclerskim"

- powiedział Gowin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielka Brytania: Wraca sprawa potrącenia rosyjskiego milionera. "Ludzie prowadzą tu bardzo ostrożnie..."

/ / twitter.com/SouthWiltsCPT

  

Śmierć rosyjskiego milionera Dmitrija Obreteckiego (…) mogła nie być przypadkiem – sugeruje znajomy zmarłego. Ten został potrącony przez samochód podczas spaceru z psem. Sprawę opisuje „The Times”.

49-letni Obretecki został potrącony 25 listopada, ok. 16:45, gdy wracał z psem do swojej posiadłości w Oxshott Heath w hrabstwie Surrey, na południowy zachód od Londynu. Został przewieziony do szpitala, ale zapadł w śpiączkę i po kilku dniach zmarł. 

Jak podała policja, w wypadku uczestniczyły trzy samochody. Nie jest jasne, który z nich potrącił Obreteckiego. Wszyscy trzej kierowcy zostali przesłuchani przez policję, ale żaden z nich nie został zatrzymany.

W związku z serią tajemniczych zgonów rosyjskich oligarchów mieszkających w Wielkiej Brytanii, przyjaciel Obreteckiego Paweł Borowkow sugeruje, że mógł to nie być zwykły wypadek.

„Tu, w Wielkiej Brytanii ludzie prowadzą samochody bardzo ostrożnie. Nie wykluczam, że został on specjalnie potrącony” – powiedział. 

Po śmierci Obreteckiego na rosyjskich forach internetowych pojawiły się zaś wpisy określające go mianem „zdrajcy ojczyzny”.

Pochodzący z Wołgogradu Obretecki dorobił się majątku zakładając na początku lat 90. przedsiębiorstwo Magnat, która dystrybuowała w Rosji produkty Mars, Nestle oraz Procter & Gamble. W Wielkiej Brytanii mieszkał od ośmiu lat dzieląc czas między kupioną w 2012 r. za 6,25 mln funtów posiadłością w Oxshott Heath, a wynajmowanym apartamentem w londyńskiej dzielnicy Westminster. Zajmował się obrotem nieruchomościami. W zeszłym roku jego majątek był wyceniany na 107 milionów funtów. 

„The Times” przypomina, że to kolejny w ostatnich latach niewyjaśniony zgon obywatela Rosji w Londynie i najbliższych okolicach. W 2006 r. były agent KGB Aleksander Litwinienko został otruty radioaktywnym polonem. W 2012 r. biznesmen Aleksander Perepilicznyj zmarł w trakcie joggingu koło swojej posiadłości i w trakcie śledztwa badany był wątek otrucia. W 2013 r. Boris Bieriezowski, oligarcha i krytyk Kremla, został znaleziony powieszony w swoim domu, co mogło być samobójstwem lub zabójstwem upozorowanym na samobójstwo. Wreszcie w zeszłym roku inny krytyk Kremla i przyjaciel Bieriezowskiego został uduszony w swoim domu w południowo-zachodnim Londynie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl