Franciszkanie upamiętnią Mariana Kołodzieja - więźnia niemieckich obozów

„Klisze pamięci” w Harmężach / fot. MEDIA WNET [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Prof. Mariana Kołodzieja, byłego więźnia niemieckich obozów, artystę plastyka i scenografa, którego 10. rocznica śmierci przypadnie 13 października, upamiętnią w niedzielę franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

Na mszy św. o godz. 11 w kościele franciszkańskim będziemy modlili się w jego intencji. Po mszy zapraszamy do zwiedzenia wystawy "Klisze pamięci. Labirynty" prof. Kołodzieja, znajdującej się w podziemiach naszego kościoła

– powiedział o. Piotr Cuber, gwardian klasztoru franciszkańskiego w Harmężach.

Prof. Marian Kołodziej urodził się w 1921 r. w Raszkowie w Wielkopolsce. Przed wojną był uczniem gimnazjum. Po wybuchu II wojny próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Został aresztowany przez gestapo. 14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali go do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Do 1945 r. był więziony także w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen.

"Między piekłem a Niebem" wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja

Po wojnie ukończył wydział scenografii krakowskiej ASP. Współpracował z teatrami w Gdańsku i Warszawie. Stworzył dekoracje do wielu spektakli i filmów. Był twórcą ołtarzy w Gdańsku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II w 1987 i 1999 r.

W ostatnich latach twórczości poruszał tematykę obozową. W 1992 r. doznał udaru mózgu. Rehabilitacją w chorobie stało się realizowane od tego czasu dzieło życia: "Klisze pamięci. Labirynty". Artysta tworzył je 16 lat. Przed śmiercią ofiarował je Centrum św. Maksymiliana. Zostało umieszczone w podziemiach tamtejszego kościoła.

Wystawa "Klisze pamięci, Labirynty" składają się z ponad 200 kompozycji rysunkowych oraz elementów dodatkowych, jak obozowe prycze, drewniane sylwety, krzyż z desek. Prace przedstawiają wizję gehenny obozowej w niemieckim obozie Auschwitz, Artysta uwypuklił heroiczne zwycięstwo odniesione tam przez polskiego franciszkanina św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Prof. Kołodziej zmarł 13 października 2009 r. Jego prochy spoczęły w krypcie w Centrum. Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę Maksymiliana Kolbego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To należy natychmiast usunąć!". Muzeum Auschwitz pisze do szefa Amazona

/ pixabay.com/RonPorter

  

- Takie książki należy natychmiast usunąć - z takim apelem Muzeum Auschwitz zwróciło się do szefa Amazona, Jeffa Bezosa, by z popularnego sklepu internetowego usunięto książki nazistowskich propagandzistów, m.in. Juliusa Streichera. Był to zagorzały antysemita, wydawca "Der Stuermera" i współorganizator wielu pogromów i innych aktów eksterminacji ludności żydowskiej.

"Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna w sprzedaży nie tylko w Internecie na @AmazonUK. Książki autorów jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDE. Takie książki należy natychmiast usunąć" – podało na Twitterze Muzeum.

Placówka zilustrowała swój wpis skanem stron Amazon, na których oferowane są angielskie i francuskie tłumaczenia antysemickich książek Streichera, także kierowanych do dzieci.

O to samo do brytyjskiego oddziału Amazon zaapelował też Holocaust Educational Trust. Na Twitterze napisali: „Nie ma miejsca na nazistowską propagandę na elektronicznych półkach z książkami w naszym kraju. Wzywamy @AmazonUK, by usunął nazistowską propagandę, którą sprzedaje”.

Pod koniec ub.r. Amazon – po apelach Muzeum Auschwitz - wycofał z oferty ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek oraz podkładkę pod mysz ze zdjęciami obozu Auschwitz. Oświęcimskie muzeum podkreślało wówczas, że sprzedaż produktów ze zdjęciami miejsca, w którym Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości, świadczy o braku szacunku dla ofiar. [polecam:https://niezalezna.pl/300028-osobliwe-gadzety-z-widokami-z-auschwitz-muzeum-obozu-reaguje-i-sa-pierwsze-efekty]

Holocaust Educational Trust jest brytyjską organizacją charytatywną, która przybliża młodzieży historię Holokaustu.

Julius Streicher był jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nazizmu i antysemityzmu. Był wydawcą pisma propagandowego "Der Stuermer" i współorganizatorem eksterminacji Żydów przez III Rzeszę. Podczas procesu przywódców niemieckich w Norymberdze został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts