Rząd PiS dokonał rewolucyjnych zmian w polityce rodzinnej. „Osiągnięcie cywilizacyjne”

- Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian w zakresie polityki prorodzinnej; w 2020 r. na programy społeczne zostanie wydanych ok. 4 proc. PKB - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa. - Zwiększone wydatki na rzecz polskich rodzin to osiągnięcie cywilizacyjne - dodała.

Twitter/Elżbieta Rafalska

Szefowa MRPiPS oceniła, że ostatnie cztery lata to były czasy "prawdziwej dobrej zmiany", szczególnie z punktu widzenia polityki prorodzinnej i prospołecznej.

"Możemy absolutnie z podniesionym czołem powiedzieć: dokonaliśmy tego. Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian w zakresie polityki prorodzinnej. One się rozpoczęły od samego początku, już w momencie zmiany nazwy resortu, które z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stało się Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ze szczególnym naciskiem na rodzinę"

- powiedziała.

Zwróciła uwagę, że w 2015 roku z budżetu państwa na programy prorodzinne przeznaczono 1,78 proc. PKB. Z kolei w roku 2018 roku na ten cel wydano 3,11 proc. PKB. W przyszłym roku - jak podkreśliła minister - będzie to ok. 4 proc.

"Gdyby taka sytuacja miała miejsce 12 lat temu to dzisiaj polskie rodziny, ale również kraj byłby niewątpliwie w innym miejscu"

- oceniła.

Podkreśliła, że zwiększone wydatki na rzecz polskich rodzin to "osiągnięcie cywilizacyjne".

"Polskie rodziny zostały dostrzeżone i w sposób, na ten moment możliwy do zrealizowania, zabezpieczone. Odzyskujemy dla polskich rodzin godność, nie tylko w dużych miastach, ale również na wsiach. Zniknęły zeszyty w sklepach, czyli nie ma już tzw. zakupów na kredyt. Rodziny dzisiaj mogą powiedzieć, że żyje im się lepiej. To słyszymy podczas spotkań wyborczych, ale wynika to także z danych statystycznych. We wszystkich miastach zmalała liczba osób sięgających po rożnego rodzaju formy pomocy społecznej"

- dodała.

Szefowa MRPiPS wskazała m.in. na jeden z najważniejszych programów PiS - "Rodzina 500 plus". Podkreśliła, że od początku funkcjonowania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło 80 mld zł.

Borys-Szopa podkreśliła, że ważnym programem jest także "Maluch plus". Wskazała, że w edycjach na rok 2018 i 2019 przeznaczono na niego 450 mln zł, natomiast kolejne 400 mln zaplanowano w przyszłym roku. Szefowa resortu rodziny przypomniała, że w 2015 r. na program "Maluch plus" kierowano 151 mln zł.

Kolejnym programem, który wymieniła minister jest "Dobry start", czyli tzw. wyprawka szkolna w wysokości 300 zł. Według szacunków MRPiPS program obejmuje wsparciem 4,6 mln uczniów. 

Borys-Szopa wśród działań resortu wskazała także m.in. na wprowadzenie programu "Mama 4 plus", podwyższenie najniższych emerytur, czy aktywizację zawodową osób starszych.

"To więcej niż zapowiadaliśmy cztery lata temu. Szczególną opieką otaczamy też osoby niesamodzielne, wykluczone, niepełnosprawne. Przez te cztery lata staraliśmy się przywrócić im godność pod każdym względem"

- powiedziała.

Borys-Szopa, mówiąc o wsparciu dla seniorów, wymieniła m.in. program "Emerytura plus". Przypomniała, że tzw. trzynastą emeryturę otrzymało w tym roku 9,8 mln osób, a na wypłaty przeznaczono łącznie 10,8 mld zł.

Minister dodała, że wsparcie dla osób starszych to także program "Senior plus", na którego realizację przeznaczano corocznie, od 2018 roku, 80 mln zł - o 50 mln zł więcej niż w 2015 roku.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MRPiPS #Bożena Borys-Szopa #rodzina #PiS

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo