Nasi siatkarze znów wygrywają. Polska łatwo pokonała Egipt w Pucharze Świata

/ fivb

  

Nie było niespodzianki w spotkaniu Polski z Egiptem. Nasi siatkarze pewnie wygrali z drużyną z Afryki 3:0 i odnieśli szóste zwycięstwo w swoim siódmym meczu w Pucharze Świata. Już jutro biało-czerwoni zmierzą się z Australią.

Egipcjanie znakomicie rozpoczęli Puchar Świata. Pokonali Australię, a później sprawili sporą niespodziankę wygrywając z Iranem. Kolejne spotkania nie były dla drużyny z Afryki już tak udane. Przegrywali z wyżej notowanymi rywalami, ale warto chociażby zauważyć, że potrafili urwać seta kroczącej od zwycięstwa do zwycięstwa Brazylii.

Niezależnie od wszystkiego - to Polska była zdecydowanym faworytem starcia w Hiroszimie. I z tej roli nasi siatkarze w pełni się wywiązali. Vital Heynen dał odpocząć kilku zawodnikom i mocno zamieszał w wyjściowej szóstce. Na parkiet wybiegli Komenda, Kubiak, Szalpuk, Kaczmarek, Huber, Kłos oraz Wojtaszek.

Biało-czerwoni potrzebowali chwili by złapać właściwy rytm w tym ustawieniu, ale kiedy nasz atakujący pojawił się na zagrywce rozpoczął się punktowy "odjazd". Nasi siatkarze wywalczyli siedem oczek z rzędu głównie dzięki serwom Kaczmarka. Mogło być nawet więcej, ale ten sam zawodnik zepsuł kontratak uderzając w siatkę. Zdobyta przewaga pozwoliła jednak spokojnie zakończyć seta.

Nasi siatkarze spokojnie wygrywali kolejne sety

Polacy nie grzeszyli skutecznością w ataku. Mogło to wynikać ze zmęczenia. Po wczorajszym spotkaniu z Rosją nie było czasu ani na trening, ani nawet na rozruch. Pomimo tego przewaga naszych siatkarzy nawet na chwilę nie podlegała dyskusji. Ciekawiej niż na boisku było wokół niego. A to stolik sędziowski pomylił się w liczeniu punktów, a to jeden z Egipcjan zniesmaczony grą swojego zespołu zrezygnował z dalszego udziału w meczu. Nasi siatkarze nie zwracali jednak na to uwagi i zrobili to co nich należało pewnie wygrywając to spotkanie.

Drużyna Heynena w Japonii nie ma chwili wytchnienia. Już jutro kolejny mecz - z Australią (początek o 5:30). Jeszcze dziś dojdzie natomiast do starcia na szczycie. O 11 zmierzą się główni rywale Polaków do zwycięstwa w całym turnieju: Brazylia i USA.

Polska - Egipt 3:0 (25:19, 25:18, 25:16)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odznaczono działaczy opozycji antykomunistycznej

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

- 36 działaczy opozycji antykomunistycznej odznaczono w piątek w Kielcach Krzyżami Wolności i Solidarności. - Ci ludzie doprowadzili nas do wolnej i niepodległej Polski- powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Odznaczenia wręczył prezes IPN. W imieniu trojga zmarłych opozycjonistów Krzyże Wolności i Solidarności odebrali członkowie ich rodzin.

Marek Skuza na początku lat 80-tych pracował w kieleckiej Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra”. Kiedy w przedsiębiorstwie wybuchł strajk, współredagował zakładowy biuletyn. Został za to wezwany na przesłuchanie do siedziby Służby Bezpieczeństwa i internowany przez trzy miesiące w areszcie na kieleckich Piaskach. Po wyjściu z aresztu włączył się w akcję pomocy rodzinom osób internowanych.

„Ten Krzyż to dla mnie uhonorowanie tych wszystkich osób, które kiedyś coś zrobiły, ale nigdy nie sądziły, że kiedyś zostaną za to odznaczeni”

– powiedział.

Andrzej Pawlik w 1976 roku wyszedł z wojska i rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam razem z obecnym przewodniczącym świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemarem Bartoszem nawiązał współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Zbierali datki dla osób, którzy byli represjonowani po wydarzeniach radomskich 1976 roku i rozdawali ulotki, które przywozili z Warszawy od Jacka Kuronia.

„W czasie stanu wojennego razem z innymi osobami, wśród których był także Bartosz, założyliśmy teatr i wystawiliśmy sztukę Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Przedstawienia odbyły się w kościołach w Kielcach i Jędrzejowie. Niestety jedna osoba z naszego grona, z dużą dozą prawdopodobieństwa wiem kto, donosiła do władz. W moim domu przeprowadzono rewizję i rozpoczęły się przesłuchania”

– mówił Pawlik.

Przypomniał, że otrzymał też zawiadomienie z prokuratury, że przeciwko niemu prowadzone jest postępowanie.

„Mieliśmy wówczas szkolenia, jak zachowywać się, kiedy otrzyma się takie pismo. Dostosowałem się do tych rad i robiłem uniki na tyle skutecznie, że udało mi się przetrwać stan wojenny”

– dodał działacz opozycji antykomunistycznej.

W imieniu zmarłego 19 lat temu Henryka Zarzyckiego odznaczenie odebrała jego żona Grażyna.

„Mąż pracował w Zakładał Metalowych „Mesko” w Skarżysku Kamiennej i działał w Solidarności”. 13 grudnia 1981 nie zastali go w domu, więc został aresztowany w miejscu pracy i trafił do więzienia na kieleckich Piaskach, gdzie przebywał do czerwca 1982 roku”

– wspominała Grażyna Zarzycka.

Dodała, że po wyjściu jej maż „nie był już tym samem człowiekiem”.

„Cały czas był podenerwowany, przeżywający to wszystko co się stało. Nie mógł się pogodzić z tą całą sytuacją. Z czasem jednak zaczął dochodzić do siebie. Szkoda tylko, że nie doczekał tego momentu”

– podkreśliła Zarzycka.

„W tamtych czasach trzeba było mieć niesamowitą odwagę, bo ryzykowało się nie tylko swoim bezpieczeństwem, ale i bezpieczeństwem swoich rodzin oraz bliskich. Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowaliśmy już blisko siedem tysięcy osób. Ci ludzie doprowadzili nas do wolnej i niepodległej Polski”

- powiedział PAP prezes IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Jest nadawany tym osobom, które w latach 1956-89 przeciwstawiały się systemowi komunistycznemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl