Rzecznik Praw Dziecka spotkał się z kard. O'Malleyem. Temat rozmów: ochrona nieletnich

Mikołaj Pawlak / By Sejm RP - Konferencja "Samorząd Przyjazny Rodzinie", CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80473734

  

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak spotkał się w środę w Watykanie z przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynałem Seanem Patrickiem O'Malleyem z USA. Komisja została powołana przez Franciszka do walki z pedofilią.

Pawlak, który rano był na audiencji generalnej papieża Franciszka i krótko z nim rozmawiał, powiedział PAP, że przekazał mu "pozdrowienia od polskich rodzin i od polskich dzieci". Dodał, że papież zainteresował się jego spotkaniem z kardynałem O'Malleyem.

Relacjonując swą rozmowę z przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, rzecznik praw dziecka podkreślił, że przekazał mu informacje na temat jego biura i jego funkcji oraz "stania na straży praw dziecka w Polsce".

- Wskazałem, że od kilku dni obowiązuje w Polsce ustawa o powołaniu komisji do spraw nieprawidłowości i nadużyć seksualnych wobec dzieci. To jest nowe prawo, a komisja się kształtuje

 - przypomniał Pawlak, dodając, że poprosił o ewentualne sugestie i uwagi.

Według Pawlaka kardynał O'Malley z zadowoleniem przyjął wiadomość o powołaniu komisji w Polsce. Rzecznik przypomniał, że w papieskiej komisji zasiada też Hanna Suchocka oraz specjaliści z wielu dziedzin. Wyraził nadzieję na wspólne działania z watykańską komisją.

- Dobrze będzie, jeśli komisja watykańska będzie miała świadomość tego, że także w Polsce taka komisja będzie działała

 - wskazał Pawlak.

Po wizycie w Watykanie, w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej w obecności ambasadora Janusza Kotańskiego Pawlak wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka włoskiej działaczce stowarzyszeń katolickich, współorganizatorce krajowego Marszu dla Życia Virginii Coda Nunziante.

Wręczając odznakę, Pawlak oświadczył, że jako rzecznik praw dziecka słyszy czasem w Polsce, że "zbyt radykalnie" odnosi się do kwestii początku życia. Jak dodał, ci, którzy tak mówią, nie wiedzą, jakie w Polsce jest prawo. - W ustawie jest zapisane, że mam chronić dzieci od poczęcia do 18. roku życia - dodał Pawlak.

Za bardzo ważne uznał promowanie osób, które głoszą hasła obrony życia. Rzecznik praw dziecka zaznaczył, że ruch pro life jest bardzo rozwinięty w Polsce. Oświadczył, że nie chce traktować tego gestu jako "odpowiedzi na tęczowe marsze", ale jako "mocny głos, by przypominać, kiedy zaczyna się życie".

Ambasador Kotański podkreślił, że to, co robi Nunziante, organizując Marsze dla Życia, nie jest łatwe, bo - jak zaznaczył - "prawda ma wielu wrogów". "Bo dzieci są dziećmi od poczęcia" - podkreślił.

Dziękując za odznakę, Nunziante zauważyła, że otrzymała ją od kraju, który "najbardziej w Europie broni życia nienarodzonego". Podkreśliła, że na marszach we Włoszech były zawsze liczne delegacje z Polski. Zaprosiła też polskiego rzecznika na następny marsz w przyszłym roku.

Tę samą odznakę Pawlak wręczy na Sycylii księdzu Fortunato Di Noto, założycielowi włoskiego stowarzyszenia "Meter", które od prawie ćwierć wieku zaangażowane jest w walkę z pedofilią i tropi ją również w internecie, a także w działania na rzecz ochrony dzieci zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie.

W 2017 roku w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej ksiądz Di Noto podpisał z komendantem głównym polskiej policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem porozumienie o wzajemnej współpracy w zwalczaniu przestępczości pedofilskiej w internecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Braun znowu pożalił się w Sputniku. Mówił o „władzy sowieckiej w jej polskojęzycznym wydaniu”

Grzegorz Braun / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

W obliczu epidemii koronawirusa w polskim parlamencie trwają prace nad rozwiązaniami mającymi w jak największym stopniu zniwelować jej skutki. Ekstraordynaryjne rozwiązania prawne dotykają sfery sanitarnej, gospodarczej, a także politycznej. Nie podoba się to posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi, który postanowił "wylać" swoje żale w rozmowie z wydalonym z Polski na wniosek ABW dziennikarzem, na łamach rosyjskiego "Sputnika".

Według Brauna, problematyczny jest już sam tryb stanowienia tego prawa. - Przecież było pisane i wnoszone do Sejmu w czasie nadzwyczajnie krótkim, zdaniem przynajmniej części posłów niespełniającym wymogów regulaminowych, prawnych, ba, nawet konstytucyjnych. A tu wybory już za kilka tygodni - mówi polityk w rozmowie z Leonidem Swiridowem.

[polecam:https://niezalezna.pl/313737-kiedys-zablokowal-mownice-a-dzis-braun-o-posiedzeniu-sejmu-to-event-pr-owski]

- W tym „antywirusowym” spec-ustawodawstwie, zmieniającym się zresztą z dnia na dzień, a czasem wręcz z godziny na godzinę, przemyca się więcej poważnych zmian, np. znaczących ograniczeń wolności osobistej, które mnie, pamiętającemu czasy PRL, czasy władzy sowieckiej w jej polskojęzycznym wydaniu, budzi to jednoznacznie negatywne skojarzenia

- ubolewa poseł Konfederacji i jak zdążył już wszystkich przyzwyczaić, rozwija swoje spiskowe przemyślenia.

- Trudno dziś doprawdy orzec, do jakiej walki tak naprawdę szykuje się władza w Warszawie – z wirusem i kryzysem, czy z własnym narodem? Naukowej logiki, ani ekonomicznej przezorności, ani politycznej odpowiedzialności nie widzę – dostrzegam za to intensywną rozbudowę systemu inwigilacji i tresury obywateli 

- mówił Braun.

[polecam:https://niezalezna.pl/299361-czego-boi-sie-grzegorz-braun-oto-tekst-gazety-polskiej-ktory-musial-zabolec-lidera-konfederacji]

Ekscentryczny poseł ubolewa także m.in. nad przyjętą przez Sejm ustawą, która zakłada ze względów bezpieczeństwa korespondencyjne głosowanie w majowych wyborach prezydenckich.

- Do tych polskich obywateli przecież – to zupełnie oczywiste ze względów praktycznych – w aktualnie zakładanych terminach nie mogłaby dotrzeć korespondencja, te tak zwane pakiety wyborcze, ponieważ państwu polskiemu w większości przypadków polskich emigrantów nie będą znane ich adresy korespondencyjne. Pomijam już kwestię Polaków, którzy pozostając w granicach Rzeczypospolitej również mogą i, jak wiadomo, masowo przebywają niekoniecznie pod tym adresem, który byłby znany i który by figurował w jakichkolwiek ewidencjach urzędowych

- zastanawia się Braun.

Co ciekawe, do obrony rzekomo poszkodowanych przez ustawę wyborców, wzywa sędziów.

- To są, wydaje mi się, wystarczające podstawy do tego, żeby tę sprawę, tę ustawę wzięli w ręce sędziowie, najlepiej jednocześnie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, żeby stwierdzić legalność tych nowych zasad głosowania

- ocenił poseł Braun.

To już kolejny wywiad jakiego udzielił Grzegorz Braun rosyjskiemu dziennikarzowi. Pierwsza ich rozmowa na łamach sputnika została opublikowana w styczniu 2019r. 

Obaj panowie raczej dbają o dobre kontakty, czego świadectwem może być m.in. ich moskiewskie spotkanie uwiecznione na wspólnym zdjęciu.

Leonid Swiridow, który oficjalnie był korespondentem rosyjskiej agencji RIA Novosti, został pozbawiony polskiej akredytacji. i opuścił nasz kraj w grudniu 2015 r. Rosjanin podejrzewany był przez ABW o szpiegostwo. Kilka lat temu podobny los spotkał go w Czechach, skąd został wyrzucony.

[polecam:https://niezalezna.pl/261790-to-jakies-kpiny-swiridow-rosjanin-podejrzewany-przez-abw-o-szpiegostwo-skarzy-polske]

W Polsce Swiridow znany jest jako bloger. Jako moderator uczestniczył także w rosyjskiej debacie dotyczącej katastrofy smoleńskiej, zorganizowanej przez agencję RIA Novosti 17 lutego 2011 r. Była to wideokonferencja polskich dziennikarzy z rosyjskimi specjalistami. Wtedy to reporter „Naszego Dziennika” pytał o odpowiedzialność strony rosyjskiej za katastrofę. Jego pytania dotyczyły m.in. złamania przez MAK konwencji chicagowskiej poprzez opublikowanie ekspertyzy sądowo-lekarskiej ciała gen. Andrzeja Błasika oraz kwestii technicznych dotyczących katastrofy. Swiridow uznał je za zbyt trudne do przetłumaczenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pl.sputniknews.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts