95. rocznica powołania Korpusu Ochrony Pogranicza

Żołnierze KOP-u na granicy polsko-radzieckiej, podczas spotkania z patrolem sowieckim

  

Ogólnopolskie obchody 95. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza wojskowej formacji chroniącej wschodnie rubieże Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym rozpoczęły się w środę w Lublinie. Zaprezentowano uruchomiony przez IPN portal poświęcony KOP.

W liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że KOP był elitarną formacją zasłużoną dla utrwalenia niepodległości Rzeczypospolitej i zapewnienia bezpieczeństwa jej obywatelom.

Korpus Ochrony Pogranicza powstał w odpowiedzi na nasilenie ataków na ludność i administrację polską dokonywanych przez grupy dywersyjne przekraczające naszą wschodnią granicę. Była to formacja wojskowa, jednak działająca na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do tej służby trafiali najbardziej doświadczeni żołnierze o nieposzlakowanej opinii. Korpus przeszedł do legendy polskiej państwowości, stał się oparciem dla mieszkańców wschodnich województw Rzeczypospolitej, a w czasie kampanii wrześniowej zapisał piękną kartę w dziejach polskiego oręża. (…) Dziedzictwo tej formacji jest częścią naszej wspólnej historii, a także cennym źródłem wzorców patriotycznych i poczucia współodpowiedzialności za los naszej narodowej wspólnoty. Wiem, że funkcjonariusze współczesnej Straży Granicznej z dumą niosą testament i przywołują etos swych poprzedników z okresu międzywojnia.

– napisał premier.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że żołnierze KOP pierwsi stawili opór 17 września 1939 r. po ataku Rosji Radzieckiej na Polskę. „Bronili naszych kresowych stanic. Ulegli, bo nie mogli wtedy zwyciężyć, a później były rozstrzeliwania, areszty NKWD i los, który symbolizuje zbrodnia katyńska. Ci, którzy przeżyli, dalej walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej. (…) 95 lat po utworzeniu KOP państwo polskie oddaje hołd tej formacji”.

Komendant główny Straży Granicznej gen. SG Tomasz Praga przypomniał, że Korpus Ochrony Pogranicza był specyficzną formacją, niemająca odpowiednika w żadnym innym państwie europejskim. „Konieczność powołania struktury tak odmiennej powszechnie występujących w Europie formacji granicznych wynikał z niecodziennej i niepotykanej nigdzie indziej sytuacji na granicy wschodniej odrodzonego państwa. Wojna hybrydowa z premedytacją prowadzona przez struktury wywiadu wojskowego naszego wschodniego sąsiada nie tylko zagrażała ludności pogranicza, ale wręcz stawiała pod znakiem zapytania zdolność świeżo odzyskanego państwa do samodzielnego bytu” – przypomniał Praga.

Odczytano listy z wyrazami szacunku dla pamięci o żołnierzach KOP nadesłane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wyrazy uznania dla żołnierzy KOP przekazał jego doradca Mariusz Rusiecki.

Podpisane zostało porozumienie między IPN i Strażą Graniczną dotyczące współpracy w dziedzinie edukacji, popularyzacji wiedzy, badań naukowych, udostępniania dokumentów archiwalnych oraz przedsięwzięć służących budowaniu pamięci o historii Korpusu Ochrony Pogranicza.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Senat wybrał kolejnych wicemarszałków

Stanisław Karczewski / twitter.com/PolskiSenat

  

Stanisław Karczewski z PiS, Michał Kamiński z PSL oraz Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy zostali wybrani na stanowisko wicemarszałka Senatu. Wcześniej Senatorowie na wicemarszałka wybrali także Bogdana Borusewicza.

Za kandydaturą Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.  
 
Z kolei za kandydaturą Kamińskiego głosowało 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na to stanowisko marszałka.

„Gratuluje. Mam nadzieję na współpracę na rzecz rozwiązywania problemów Polek i Polaków. Senat nie może być areną walk partyjnych. Potrzebny jest dialog. Lekarzowi z lekarzem, chirurgowi z chirurgiem, będzie łatwiej o porozumienie. Damy radę”.
- napisał Karczewski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl