W tej sprawie, twierdzi Bosak, rząd polski jest "agentem amerykańskim". A co z Rosją?

/ PrtSc/ Republika

  

- Amerykanie nie mają nawet powodów, żeby nas szanować, kiedy my im w każdej kwestii nadskakujemy (...) Z naszej strony jest raczej postawa przyjmowania poleceń, niż negocjowania czegokolwiek - analizował stosunki Polski z USA i Rosją gość Telewizji republika Krzysztof Bosak. - Przede wszystkim powinniśmy w kwestii stosunków z Rosją nie zabierać głosu wtedy, kiedy nie jest to niezbędne. Kiedy nie mamy konfliktu interesu z Rosją w jakiejś konkretnej sprawie, po prostu się tym nie zajmować - mówił. I, jak dodał, polski rząd w pewnej kwestii występuje jako agent interesów amerykańskich.

Jest różnica pomiędzy rządami PiS i PO. Na korzyść PiS 

- stwierdził na antenie Telewizji Republika Krzysztof Bosak (Konfederacja), bardzo szybko punktując jednak to wszystko, co - jego zdaniem - rząd Prawa i Sprawiedliwości robi źle.

Zaczął zaś od relacji polsko-amerykańskich.

Przeszliśmy z obozu euro-niemieckiego do obozu izraelsko-amerykańskiego. Konferderacja to krytykuje. Uważamy, że pisanie naszego prawa w rezydenturach Mosadu to skandal

- mówił.

Co chwila albo z izraelskiej prasy, albo z amerykańskiej, albo z wycieków z notatek dyplomatycznych dowiadujemy się, że są prowadzone rozmowy ze środowiskami żydowskimi, które nas niepokoją. Prezydent Duda nigdy nie spotkał się ze środowiskami narodowymi, żeby przedstawić założenia swojej polityki

- stwierdził.

Jak wykazywał, "w NATO możemy być na wiele różnych sposobów".

To, co nas drażni w sposobie budowania relacji w NATO przez obecny rząd, to jest zbyt serwilistyczne podporządkowanie Ameryce. Amerykanie nie mają nawet powodów, żeby nas szanować, kiedy my im w każdej kwestii nadskakujemy (...) Z naszej strony jest raczej postawa przyjmowania poleceń, niż negocjowania czegokolwiek

- mówił Bosak. 

A co z Rosją?

Rosja jest państwem dużym, państwem prowadzącym politykę brutalną, arogancką, z którym mamy relacje napięte (...) Rolą dyplomatów w takich sytuacjach jest robić dobrą minę do złej gry (...) Przede wszystkim powinniśmy w kwestii stosunków z Rosją nie zabierać głosu wtedy, kiedy nie jest to niezbędne. Kiedy nie mamy konfliktu interesu z Rosją w jakiejś konkretnej sprawie, po prostu się tym nie zajmować

- radził.

Było też o Ukrainie...

Rząd polski realizuje polskie interesy czy jakieś inne? Moim zdaniem, otwarte zabieganie o niepodległość Ukrainy nie jest w interesie Polski. Sądzę, że realizuje to interesy amerykańskie. Amerykanie przyciągają Ukrainę do swojej strefy wpływów geopolitycznej i polski rząd w tej sprawie - nie mając żadnej mocy sprawczej, ponieważ nie jest w stanie zaangażować się w ten konflikt gospodarczo, czy militarnie -  występuje jako agent interesów amerykańskich

- dodał.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl