Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jedzie do Japonii. Wystąpi w 18 miastach

zdjęcie ilustracyjne, / youtube.com/printscreen

  

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk im. Stanisława Hadyny 14 października wyjedzie na tournee do Japonii z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Wystąpi tam z 30 koncertami w 18 miastach.

Jak poinformowała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, dwuczęściowy program, z którym artyści pojadą do Japonii, to głównie kompozycje Stanisława Hadyny i choreografie Elwiry Kamińskiej. Są wśród nich m.in. trojak, polka opolska i beskidzka, zwodzony, tańce narodowe czy tańce górali podhalańskich. Wśród pieśni nie zabraknie największych przebojów "Śląska", m.in.: "Głębokiej studzienki", "Ondraszka", "Gdybym to ja miała", "Zagrej mi muzyko" czy "Panie Michale". Ulubiona przez Japończyków "Szła dzieweczka" zostanie wykonana w języku polskim i japońskim.

Koncerty każdorazowo rozpocznie krótki film – opowieść o Polsce i Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Tańce i pieśni będą przeplatane materiałami filmowymi, podczas których zostaną zaprezentowane dodatkowe informacje o polskiej kulturze, utworach i tańcach wykonywanych przez zespół i strojach, jakie będzie można zobaczyć podczas koncertu. W finale zabrzmi japońska pieśń "Jidai", którą artyści wykonają w ojczystym języku swoich gospodarzy.

Pierwszy koncert odbędzie się 19 października w Takasaki - mieście, które podczas przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie gościć polską ekipę sportową.

Właśnie dlatego Zespół "Śląsk" jest tam szczególnie oczekiwany. Przed artystami odpowiedzialne zadanie jak najpiękniejszego zaprezentowania polskiej kultury wśród mieszkańców Takasaki, którzy latem przyszłego roku będą podejmować w swoim mieście polskich olimpijczyków 

- powiedziała Agnieszka Kukuła.

W ramach budowania polsko-japońskiej współpracy kulturalnej zaplanowane jest także spotkanie z młodzieżą i władzami samorządowymi Takasaki. Z kolei 27 października w Shunan, na artystów Zespołu "Śląsk" będzie czekać wyjątkowa ceremonia powitalna. Dzieci z tego miasta przygotowują dla gości z Polski specjalną, artystyczną prezentację. W podziękowaniu chórzyści "Śląska" wykonają piosenkę "Szła dzieweczka" w ich ojczystym języku.

Podczas kilkutygodniowej trasy koncertowej Zespół "Śląsk" wystąpi z 30. koncertami i przemierzy niemal całą Japonię, występując w takich miastach jak: Niigata, Shunan, Nagoya, Kurashiki, Hiroshima, Kyoto, Chiba, Kitakyushu, Osaka, Sapporo czy Yokohama. Oprócz kilkudziesięciu koncertów dla japońskiej publiczności i prezentacji polskiego dziedzictwa kulturowego, artyści Zespołu "Śląsk" będą mieli także okazję sami poznać bliżej kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni zwiedzając Muzeum Min-On w Tokio. Na zakończenie trasy koncertowej, w ramach obchodów 100-lecia nawiązania polsko-japońskiej współpracy, zaplanowano w Tokio spotkanie Zespołu "Śląsk" z międzynarodowym korpusem dyplomatycznym.

Japońskie tournée Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatni koncert odbędzie się w Tokio 20 listopada. Powrót do kraju zaplanowano na 22 listopada.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" odwiedzał Japonię już kilkukrotnie, w 2002, 2004, 2015 i w 2016 r., ale w większym składzie powraca do Japonii po 15 latach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

2 mln papierosów w rękach Straży Granicznej

Zdjęcie ilustracyjne / nadwislanski.strazgraniczna.pl/

  

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przechwycili prawie 2 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości około 1,4 mln złotych – powiedziała dziś rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Jak przekazała rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze otrzymali od anonimowej osoby informację o transporcie nielegalnych papierosów.

"W środę, 20 listopada na jednej z dróg krajowych w okolicach Góry Kalwarii w powiecie otwockim funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej lawetę, która przewoziła samochód dostawczy z podejrzanym załadunkiem"

– podała Bielec-Janas.

Funkcjonariuszka dodała, że wewnątrz auta funkcjonariusze znaleźli prawie 2 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy z zastrzeżonym znakiem towarowym znanej tytoniowej marki. "Szacunkowa wartość zarekwirowanych papierosów to około 1,4 mln złotych" – tłumaczyła.

Wskazała także, że z uwagi na szatę graficzną oraz angielskie napisy widniejące na etykietach każdej z paczek papierosów, kontrabanda miała trafić na rynek Wielkiej Brytanii.

"Co ciekawe, do zatrzymania kontrabandy doprowadziła czysta zachłanność przemytnika, który nadmiernie, bo dwukrotnie, przeładował nielegalnymi papierosami ciężarówkę, co w efekcie doprowadziło do awarii pojazdu i tym samym wezwania pomocy drogowej"

– tłumaczyła Bielec-Janas.

Poinformowała również, że w charakterze świadka przesłuchany został kierowca lawety. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali także dwa adresy, gdzie w jednym znaleziono dodatkowo 2,5 kg tytoniu, nośniki pamięci oraz liczne dowody rzeczowe.

"Trwają czynności zmierzające do zatrzymania przemytnika i jego wspólników" – podkreśliła Bielec-Janas, która dodała, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl