Szydło przypomniała trudne negocjacje z UE. "Dostrzegli, że chcemy bronić interesu Polski"

/ Facebook/@Prawo i Sprawiedliwość

  

Gdy szalał kryzys migracyjny w Unii Europejskiej, forsowano przyjęcie polityki Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Dla nas wydawała się prostą drogą do tego, by Polska, Europa i Unia Europejska po prostu pogłębiały tylko ten kryzys. Przeciwstawiliśmy się temu i dziś obserwujemy tego dobre efekty - mówiła podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach była premier, europoseł Beata Szydło.

Na początku przemówienia, była premier wspomniała śp. prof. Jana Szybko, niespodziewanie dziś zmarłego. „Miałam z nim zaszczyt współpracować. Był ministrem w moim rządzie. Był też człowiekiem zasad i wartości, ukochał Polskę i wszystkie polskie sprawy, które na początku naszych rządów w 2015 roku i w kolejnych miesiącach, próbowaliśmy rozwiązywać poprzez tłumaczenie, m.in. w Europie, naszej polskiej racji stanu” – rozpoczęła europoseł Szydło.

Mówiliśmy o polskich sprawach, że chcemy być lojalnym członkiem Unii Europejskiej, ale też chcemy, by dostrzeżono nasze problemy, by pozwolono rozwiązywać nam nasze własne problemy, byśmy byli traktowani po członkowsku. Nie był to łatwy czas. Gdy szalał kryzys migracyjny w Unii Europejskiej, forsowano przyjęcie polityki Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Dla nas wydawała się prostą drogą do tego, by Polska, Europa i Unia Europejska po prostu pogłębiały tylko ten kryzys. Przeciwstawiliśmy się temu i dziś obserwujemy tego dobre efekty

- tłumaczyła dalej.

„Przypominam sobie te rozmowy w Brukseli, kiedy próbowano na nas naciskać, kiedy mówiono co mamy robić. Dziwiono się bardzo, że Polska szanując prawa europejskie, szanując prawo innych do wyrażania swoich opinii, również chce by szanowano nasze prawa. To było wtedy zdziwienie. Po latach uległości okazało się, że w Polsce jest rząd, który przede wszystkim chce bronić interesu Polski” 

- mówiła Beata Szydło podczas konwencji PiS w Kielcach.

Połączyła nas Polska. Myślę, że dzisiaj, tak jak przed czterema laty i w ciągu tych czterech lat, powinniśmy znowu pójść razem i powiedzieć, niech łączy nas Polska, nas wszystkich Polaków. Bez względu na to jakie macie poglądy, niech nas połączy Polska

- apelowała.

Odnosząc się do zatwierdzonego przez Unię Europejską polskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego wskazała, że ten „zrobi wszystko, żeby polscy rolnicy mogli mieć poczucie nie tylko dumy z tego co robią, nie tylko dumy z tego gdzie żyją, ale przede wszystkim poczucie tego, że są szanowani i na równi z innymi traktowani”. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl