Premier zapowiedział wsparcie dla wsi. Wskazał też na pierwsze zadanie Wojciechowskiego

/ twitter.com/pisorgpl

  

- Równe dopłaty dla polskich rolników będą jednym z pierwszych zadań Janusza Wojciechowskiego, polskiego komisarza odpowiedzialnego za rolnictwo - poinformował podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach premier Mateusz Morawiecki.

Strategia dla rolnictwa opiera się na trzech podstawowych działaniach, podstawowych obszarach: wsparciu dla rolnictwa, rozwoju rolnictwa i równych prawach w szczególności w Unii Europejskiej

- mówił premier. 

Dodał, ze Polska musi być silna w oparciu o dwa filary: o tradycję i o nowoczesność, a ośrodkiem tradycji jest właśnie polska wieś, która jest "depozytariuszem polskiej tradycji".

"Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi za przechowanie tych wartości w najtrudniejszych czasach, tych dramatycznych, tych bardzo trudnych latach PRL-u i tych również trudnych, inaczej trudnych ale bardzo trudnych na polskiej wsi - pierwszych 25 latach transformacji"

- wskazał.

"Chcemy dbać o wszystkich rolników i będziemy dbali o wszystkich rolników. Wsparcie jest potrzebne z bardzo naturalnych przyczyn - rolnictwo i wieś to ta dziedzina gospodarki, która najbardziej podlega fluktuacjom związanym z pogodą"

- powiedział premier.

Szef rządu zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań naszego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, który został we wtorek zatwierdzony na to stanowisko, będzie dbanie o to, żeby rolnictwo w całej Unii Europejskiej, ale w szczególności rolnictwo polskie, najlepiej się rozwijało.

"Będzie także zbudowanie długofalowej wizji, długofalowej strategii, która będzie odpowiadała warunkom gospodarki polskiej, naszym potrzebom społecznym, naszym polskim szansom, bo przed polskim rolnictwem stoją wspaniałe szanse rozwojowe. I to, że za to zadanie będzie odpowiedzialny Polak, polski komisarz, powoduje, że jestem pełen optymizmu, pełen wiary w to, że ta strategia będzie najlepiej, będzie znakomicie dopasowana do polskiej gospodarki, do polskich potrzeb"

- wskazał.

Zdaniem Morawieckiego, rolnictwo jest modelem gospodarczym, który jest wyjątkowo trudny, w porównaniu do wszystkich innych branż.

"Polskie rolnictwo dzisiaj jest wspaniałym, bardzo udanym sektorem, który eksportuje najwięcej na cały świat - 30 miliardów euro - kilkakrotnie więcej niż 15 lat temu"

- mówił premier.

Jak mówił premier, w ubiegłym roku była potężna susza, a rząd przeznaczył na rekompensaty niemal 2,5 mld zł, czyli pięcio-, sześciokrotnie więcej niż w przypadku podobnej suszy przeznaczyli poprzednicy w 2015 r.

"I w tym roku również, ze względu na katastrofę suszy w wielu obszarach kraju, przeznaczymy podobne kwoty dla rolników. Te środki już są przeznaczone na wsparcie dla rolników, wsparcie dla polskiej wsi"

- zapewnił Morawiecki.

Podkreślił, że polska wieś rozwija wspaniałe tradycje kultury, regionalnych potraw, dlatego "nasz rząd zdecydował się zupełnie zmienić zasady w obszarze rolnego handlu detalicznego". Zdaniem premiera, jest to wielka szansa wsparcia i rozwoju małych przedsiębiorstw rolnych.

"Do 40 tys. zł bez podatku mogą sprzedawać rolnicy w miejscu wytworzenia, ale również dystrybuować detalicznie, (...) by skrócić drogę od pola do stołu, by konsument cieszył się wspaniałym polskim jedzeniem, a rolnik żeby miał za to godziwą zapłatę. To sedno naszego programu"'

- podkreślił Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl