Kolej wygrywa ofertą. Inwestycje w tabor, infrastrukturę kolejową i dworce przynoszą rezultaty

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Od kilku lat w polskim kolejnictwie nareszcie para nie idzie w gwizdek. Chociaż uruchomione programy kolejowe to działania przewidziane na lata, to już teraz wielomiliardowe nakłady na inwestycje w infrastrukturę kolejową, dworce czy tabor przynoszą rezultaty. Dostrzegają to pasażerowie, którzy coraz chętniej korzystają z kolei.

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego, krajowe kolejowe przewozy pasażerskie w latach 2015–2018 wzrosły o 11 proc. W 2015 r. koleje przewiozły 280 mln pasażerów, by w 2018 r. osiągnąć ponad 310 mln. Tylko od stycznia do lipca 2019 r. kolej przewiozła już blisko 189 mln osób, co zapowiada kolejny najlepszy roczny wynik.

– Rekordowe 310 mln pasażerów nie wzięło się stąd, że nie ma dla kolei alternatywy, ale z tego, że kolej ma bardzo dobrą ofertę

– skomentował wynik Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako 2019.

Największe w Polsce i drugie w Europie wydarzenie w branży transportu szynowego stało się okazją do przybliżenia stanu polskiej kolei i wyzwań, które na nią czekają.
Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., spółki która zarządza infrastrukturą kolejową, podkreślił, że PLK są  już w połowie realizacji Krajowego Programu Kolejowego. – To największy w historii plan inwestycyjny o wartości prawie 76 mld zł, który zakłada modernizację m.in. 9 tys. km torów oraz kilkuset stacji i przystanków. Efektem stają się zarówno szybsze i sprawniejsze  przewozy pasażerskie i towarowe, jak również poprawa dostępności kolei – tłumaczył Merchel.

Z kolei prezes PKP Intercity Marek Chraniuk zaznaczył, że pasażerów na kolej przyciąga coraz bardziej komfortowy tabor.  W nowych pociągach pasażerowie korzystają z licznych udogodnień, m.in. z klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE, bezprzewodowego internetu. Nowe składy dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością i wyposażone m.in. w windy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach, a także toalety z przewijakami dla niemowląt.

Prezes PKP Cargo S.A. Czesław Warsewicz zauważył, że w Polsce potrzeba powołania krajowego operatora logistycznego, który będzie integrował cały sektor transportu i usług logistycznych. Przewozy towarowe rosną bowiem w równie szybkim tempie co przewozy pasażerskie. W 2015 r. kolej przewiozła prawie 225 mln ton towarów, zaś w 2018 r. ponad 250 mln ton, co stanowi 11-proc. przyrost. Wynik liczony od stycznia do lipca 2019 r. – 138,5 mln ton towarów oznacza, że kolej osiągnie znowu wysokie wyniki przewozowe.

– To Polska, a nie Niemcy powinna być głównym hubem logistycznym dla Europy

– zwrócił uwagę członek zarządu PKP SA, Mirosław Antonowicz.

W tegorocznych rekordowych targach, w kilku halach AmberExpo w Gdańsku, podczas czterech dni, blisko 800 wystawców z całego świata zaprezentowało się potencjalnym kontrahentom, dziennikarzom oraz miłośnikom kolei. Aby móc zaprezentować sprzęt, który wystawcy zabrali ze sobą, trzeba było w pobliżu hal targowych ułożyć ponad kilometr tymczasowego torowiska i podkładów kolejowych. Targi pokazały aktualny poziom rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie.

Trako to doskonała okazja do promowania transportu szynowego oraz logistyki kolejowej, które są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, a do tego odciążają zatłoczone drogi.

Tegorocznej imprezie, zorganizowanej przez Grupę PKP, towarzyszył bogaty program debat tematycznych. Relacje z dwóch najważniejszych przedstawiamy w oddzielnych tekstach.

Artykuł sponsorowany

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl