Premier podkreślił, że strażacy cieszą się wielkim uznaniem wśród Polaków.

Mateusz Morawiecki nawiązał do tego, że dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają w tym roku wsparcie z budżetu państwa w wysokości 82 mln zł. Szef rządu zaznaczył, że przeznaczenie środków, które rząd zdobył "z uszczelnienia systemu podatkowego, z wygranych bitew z mafiami VAT-owskimi", dla OSP ma pomóc sfinansować zakup najbardziej potrzebnego sprzętu w jednostkach OSP.

"To będzie na stałe przyznane finansowanie, które chcemy rozszerzać. Wiemy dobrze, że konieczny jest nowoczesny sprzęt, przeszkoleni druhowie, dobrze współpracujący z funkcjonariuszami PSP"

- mówił premier.

We wrześniu zatwierdzono podział środków, o które wnioskowały ochotnicze straże pożarne. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa w ramach dodatkowego wsparcia, które wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W tym roku na ten cel przeznaczono 82 mln zł. Z dofinansowania skorzysta ponad 14,3 tys. jednostek OSP. Za wypłatę dodatkowego wsparcia dla OSP będzie odpowiedzialny Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

W jednostkach OSP w całym kraju służy około pół miliona strażaków ochotników, a ponad 100 tys. jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. Ponad 4400 jednostek OSP i niemal 200 tys. ochotników włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.