Jest nadzieja w sprawie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie

/ Sławek Kasper/IPN

  

1 października 2019 roku dr Jarosław Szarek, prezes IPN i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN spotkali się z dr. Andrijem Deszczycą, ambasadorem Ukrainy w Polsce. Ambasador przekazał na ręce prezesa IPN list Wołodymyra Borodańskiego, ministra kultury, młodzieży i sportu z dnia 24 września 2019 roku w sprawie prowadzenia prac poszukiwawczych, archeologicznych, ekshumacji i pochówku ofiar wojen, deportacji i represji politycznych na Ukrainie.

Spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze i obie strony wyraziły wolę konstruktywnej współpracy w celu uczczenia pamięci Polaków, ofiar wojny i represji politycznych. W spotkaniu uczestniczyli ponadto Wasyl Zwarycz, radca-minister oraz Witalij Biłyj – I sekretarz Ambasady Ukrainy w Warszawie, a także ze strony polskiej – mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i Agnieszka Jędrzak, kierownik Sekcji Informacji i Kontaktów Międzynarodowych.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sejm uczcił 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

/ https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1220396957023264776/photo/2

  

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

"W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz upamiętniający to wydarzenie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tym, jaki los zgotował człowiekowi człowiek, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią"

- napisano w uchwale.

"Chylimy głowy przed wszystkimi ofiarami nazistowskiej machiny śmierci, oddajemy cześć bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą, ale przede wszystkim przestrzegamy przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści wywołanej rasizmem i antysemityzmem. Niech historia Auschwitz-Birkenau będzie przestrogą dla wszystkich"

- podkreślono.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts