PiS liderem, cztery ugrupowania w Sejmie, Konfederacja pod progiem. ZOBACZ najnowszy sondaż

/ / zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na solidne poparcie ponad 40 proc. Z badania wynika, że w Sejmie znalazłyby się cztery ugrupowania. Do parlamentu nie dostałaby się Konfederacja.

Głos na Prawo i Sprawiedliwość oddało 44,3 proc. respondentów. Względem poprzedniego badania z 4 października partia Jarosława Kaczyńskiego nie zanotowała zmian. Na drugim miejscu z wynikiem 22,7 proc., znalazła się Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny zanotowało spadek o 1,6 punktu procentowego.

Trzecie miejsce w badaniu przypadło Lewicy z wynikiem 13,8 proc. poparcia (wzrost o 1,8 proc. wobec poprzedniego badania).

W Sejmie znalazłaby się też Koalicja Polska. Swój głos na PSL i Kukiz’15 oddało w badaniu 6,2 proc. badanych (wzrost o 0,3 proc.).

Do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja, która otrzymała 3,5 proc. poparcia.

Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 9,5 proc. badanych.

W sondażu IBRiS dla Onetu zadano też pytanie dot. frekwencji. 58 proc. badanych wybiera się na wybory (50,9 proc. - zdecydowanie tak, 7,1 proc. - raczej tak). Do urn nie pójdzie 40,6 proc. Polaków (zdecydowanie nie - 22,2 proc., raczej nie - 18,4 proc.).

Sondaż został przeprowadzony 8 października 2019 r na próbie 1100 osób. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Onet


Wczytuję komentarze...

Eutanazja finansowana przez państwo w publicznych i prywatnych szpitalach? Wpłynął projekt ustawy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Rząd Hiszpanii, który tworzy Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i radykalnie lewicowy blok Unidas Podemos (UP), przekazał do parlamentu projekt ustawy o legalizacji eutanazji - poinformowała dzisiaj socjalistyczna deputowana Adriana Lastra.

Lastra, która jest szefową parlamentarnej frakcji socjalistów w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów Generalnych, wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu premiera Pedro Sancheza. Dodała, że projekt został złożony w parlamencie w piątek.

Jej zdaniem rządowy projekt “jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii”. Przypomniała, że to trzecia próba legalizacji eutanazji w tym kraju.

Z dokumentu wynika, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób “przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.

Według rządowego projektu do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta. Zgodnie z dokumentem podstawą legalizacji eutanazji byłoby “prawo pacjenta do godnej śmierci”.

Legalizacja eutanazji jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej zawartej między PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku, które wygrali socjaliści.

Władze opozycyjnych ugrupowań - centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, odpowiednio drugiej i trzeciej siły w Kongresie Deputowanych - zapowiedziały już głosowanie przeciwko projektowi dotyczącemu tzw. śmierci wspomaganej.

W środę madrycki dziennik “La Razon” opublikował wyniki przeprowadzonej wśród hiszpańskich środowisk medycznych ankiety dotyczącej ich stosunku do eutanazji. Z badania wynika, że w przypadku uchwalenia rządowego projektu ustawy odmówiłoby przeprowadzenia eutanazji powołując się na klauzulę sumienia 37 proc. hiszpańskich lekarzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts