Baltona wraca w polskie ręce. Porty Lotnicze podpisały umowę na zakup pakietu akcji

/ mat. pras. polish-airports.com

  

To już pewne. Operator sklepów wolnocłowych na lotniskach - PHZ Baltona S.A. - wraca w polskie ręce. Właścicielem Baltony stanie się Przedsiębiorstwo "Państwowe Porty Lotnicze". PPL podpisały umowę o odkupieniu 80,68 proc. akcji od Flemingo International Ltd. BVI, spółki, która nabyła Baltonę w 2010 r.

Kilkanaście dni temu na zakup akcji PHZ Baltona S.A zielone światło dała Rada Nadzorcza Polskich Portów Lotniczych. Teraz Porty Lotnicze podpisały umowę o odkupieniu 80,68% akcji Baltony od Flemingo International Ltd. BVI, spółki, która nabyła Baltonę w 2010 r. Zakup zostanie sfinalizowany po uzyskaniu zgody prezes UOKiK na przejęcie spółki.

Za pakiet ok. 9 mln akcji PPL zapłaci ok. 20,7 mln złotych. Już wiadomo, że Porty Lotnicze planują także kupić resztę walorów Baltony, jednak na konkrety należy jeszcze poczekać. 

Podpisana przez Porty Lotnicze umowa przewiduje, że państwowa spółka obejmie obligacje wyemitowane przez Baltonę o wartości 175 mln zł. Pieniądze z obligacji zostaną w części przeznaczone na refinansowanie bankowych zobowiązań Baltony, a w części na sfinansowanie bieżącej działalność spółki i jej projektów inwestycyjnych.

Co oznacza zakup akcji PHZ Baltona S.A. przez Przedsiębiorstwo "Państwowe Porty Lotnicze"? Władze spółki są przekonane, że sprawi to, iż na polskim rynku i nie tylko powstanie silny podmiot zdolny do konkurencji z dużymi graczami rynkowymi w segmencie sklepów wolnocłowych. Oznacza to również korzyść dla pasażerów, którzy zyskają bardziej zróżnicowaną ofertę handlową.

Zakup akcji Baltony przez Porty Lotnicze to kolejny ważny krok w procesie repolonizacji byłych państwowych przedsiębiorstw prywatyzowanych w przeszłości z udziałem kapitału zagranicznego.

Blisko 21 mln złotych na zakup pakietu akcji od Flamingo Porty Lotnicze wyasygnują z własnych środków, które - jak podkreśla przedsiębiorstwo - pochodzą z wysokich zysków uzyskanych w ostatnich czterech latach. 

W 2015 roku PPL zarobiły 139 mln zł, a w 2016 roku już prawie 206 mln zł. Rok później wynik finansowy na plusie to 272 mln zł. W 2018 PPL zarobiły 369 mln zł, ale „na papierze” musiały wykazać stratę na poziomie 66 mln zł, związaną z bezpłatnym przekazaniem spółki zależnej - Chopin Airport Development - Skarbowi Państwa. Porty Lotnicze musiały dokonać odpisu w księgach rachunkowych w wysokości 539 mln złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne zatrucie tlenkiem węgla. Nie żyje 73-latka. Strażacy apelują o świadomość!

/ zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Magnascan

  

Dziś w nocy w jednym z domów we Włodowicach w powiecie zawierciańskim, najprawdopodobniej na skutek zatrucia tlenkiem węgla zmarła starsza kobieta. Jej męża przetransportowano do szpitala.

Dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu powiedział, że strażacy dostali nocą informację, że w jednym z domów jednorodzinnych we Włodowicach, kobieta straciła przytomność w łazience. Urządzenia pomiarowe wykazały podwyższone stężenie tlenku węgla, strażacy przewietrzyli mieszkanie i przejęli reanimację poszkodowanej od jej córki. Po półgodzinie lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon kobiety, która według informacji strażaków miała 73 lata. Pogotowie przebadało męża ofiary i zabrało go do szpitala.

Zmarła we Włodowicach kobieta to szósta śmiertelna ofiarą tlenku węgla w woj. śląskim od początku sezonu grzewczego. Strażacy apelują o sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz obowiązku czyszczenia instalacji dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Apelują także o montowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts