Polska w gronie 25 największych eksporterów świata

Zdjęcie ilustracyjne / By Skitterphoto - http://skitterphoto.com/?portfolio=downtown-warsaw, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47225863

  

- Dołączyliśmy do elitarnego grona 25 największych eksporterów globu. Spośród blisko 90 krajów o liczbie ludności przekraczającej 10 mln mieszkańców, silniejszy wzrost odnotował na całym świecie tylko Wietnam - powiedział prezes Banku Pekao S.A. Michał Krupiński podczas otwarcia kolejnej edycji kongresu „CEO Summit 2019”

Wczoraj Bank Pekao S.A. oraz jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich think tanków „Atlantic Council”, zorganizowały w Warszawie drugą edycję spotkania liderów biznesu i globalnych inwestorów „CEO Summit 2019”. Hasło tegorocznego spotkania  ekspertów - „Taking Polish Business to the Next Level After 30 Years of Freedom” znalazło odzwierciedlenie w dyskusjach panelowych, które toczyły się wokół wyzwań związanych z globalną rewolucją technologiczną oraz sposobów wzmocnienia transgranicznych relacji biznesowych i pozycji polskiego biznesu na arenie międzynarodowej.

Prestiżowy kongres, swoją obecnością uświetniło wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in. ambasador Paula J. Dobriansky - ekspert ds. polityki zagranicznej i była podsekretarz stanu USA do spraw globalnych, ambasador Daniel Fried - były doradca prezydentów Clintona i Busha oraz były ambasador USA w Polsce, obecna ambasador USA w Polsce i businesswoman Georgette Mosbacher, prof. Iain Begg - ekspert ds. ekonomii politycznej i integracji europejskiej, zajmujący się obecnie analizą Brexitu, dr Linda Yueh - wykładowca nauk ekonomicznych w St. Edmund Hall, Oxford University, prezes zarządu Banku Pekao S.A. Michał Krupiński oraz wielu innych przedstawicieli globalnego biznesu.

Podczas konferencji zaprezentowany został raport Banku Pekao pod znamiennym tytułem - „Czy Polskę stać na posiadanie globalnych championów?”.

Dokument ten dowodzi, że eksport stanowi dla polskiej gospodarki wielką  rozwojową szansę i jednocześnie wskazuje, że „otwarcie na świat” postępuje w Polsce niemal najszybciej spośród wszystkich krajów globu.

- Sprzedaż eksportowa Polski wzrosła w ostatnich kilkunastu latach niemal czterokrotnie, a pod względem jej relacji do PKB nasz kraj przewyższa inne państwa o podobnym potencjale ludnościowym. Z długoletniego importera netto towarów i usług Polska przeistoczyła się w rosnącego w siłę eksportera netto. Nadwyżka w handlu zagranicznym kształtowała się w ostatnich trzech latach na rekordowych poziomach 70–80 mld zł

- czytamy w raporcie.

Prezes zarządu Banku Pekao S.A. Michał Krupiński podkreślił, że analiza opracowana przez zespoły specjalistów zawiera wiele ważnych danych i jest oparta na faktach.

- Sukces eksportowy Polski jest dowodem wymiernych przewag konkurencyjnych, które pozwalają na konsekwentny wzrost znaczenia naszej gospodarki na arenie międzynarodowej. W ciągu zaledwie kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt. proc. do poziomu 55 proc. w 2018 roku. W efekcie, dołączyliśmy do elitarnego grona 25 największych eksporterów globu. Spośród blisko 90 krajów o liczbie ludności przekraczającej 10 mln mieszkańców, silniejszy wzrost odnotował na całym świecie tylko Wietnam

- powiedział Michał Krupiński, dodając, że mimo tych optymistycznych danych Polska potrzebuje brandingu [własnej marki -red.].

- Powinna powstać polska marka, by polskie firmy nie były jedynie podwykonawcami. W zeszłym roku powołaliśmy departament wsparcia dla polskich eksporterów w oparciu o feedback [informację zwrotną - red.], który dostaliśmy od klientów - mówił Krupiński.

Prezes Banku Pekao nawiązał także do spodziewanej recesji i możliwych skutków brexitu, wskazując, że oba te procesy wcale nie muszą być dla polskiej gospodarki brzemienne w skutkach.

- Niemieckie firmy potrzebują, w obliczu zbliżającej się recesji, solidnych dostawców. Między Polską, a Niemcami są bardzo silne relacje handlowe. Mamy coraz więcej niemieckich klientów - powiedział prezes Krupiński.

Piotr Wetmański, członek zarządu odpowiedzialny za pion strategii Banku Pekao S.A. zwrócił uwagę, że w skomplikowanym świecie geopolityki i biznesu pojawia się swoisty deficyt liderów.    

- Ludzie chcą się dowiedzieć, jak można aktywnie działać w świecie, który jest tak zmienny - zauważył analityk, nawiązując m.in. do niepewności związanej z brexitem.

Wetmański wskazał na ogromny postęp związany z wdrażaniem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

- Rewolucja 3.0 jest już faktem. Jak można wykorzystać rewolucję cyfrową? To wielkie wyzwanie, z którym jako bank musimy się zmierzyć. (…) Musimy mierzyć się z wieloma wyzwaniami, by osiągać kolejne cele

- deklarował bankowiec.

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na historyczne i polityczne uwarunkowania determinujące polską gospodarkę.

- Musiałem przeżyć wiele lat, żeby zobaczyć Polskę silną. Jesteśmy z Polską w bardzo dobrych relacjach - powiedział dyplomata, wskazując, że USA i Polska podzielają te same wartości, które jego zdaniem stanowią „podstawę dla gospodarki”.

- Stany Zjednoczone cieszą się, że Polska się umacnia. Wyzwaniem dla Polski jest to, żeby robić to, co przez ostatnie 30 lat, ale także, żeby wchodzić na wyższy poziom. Polska to otwarte społeczeństwo. Cieszę się, że mogę ponownie być w Warszawie i że możemy zaprosić tu ludzi z całego świata. Z przyjemnością będziemy rozwijać współpracę z Bankiem Pekao S.A.

- oznajmił.

Nawiązując do wojen handlowych, które mogą się pojawiać w różnych konfiguracjach, m.in. w związku z brexitem, a także na linii USA-Chiny i USA-Unia Europejska, Daniel Fried zauważył, że wprawdzie „nie są one dobre, ale polska gospodarka może się tu przebić”. - Na pewno nie będzie gorzej, jak w czasie ostatniego kryzysu - ocenił, dodając, że brexit jest jego zdaniem jedynie krótkoterminowym problemem.

Pierwsza edycja CEO Summit odbyła się 29 października 2018 roku. Podczas debat omawiane były tematy z zakresu geopolityki, w tym miejsca i roli Polski, Grupy Wyszehradzkiej oraz państw Inicjatywy Trójmorza na współczesnej globalnej arenie geopolitycznej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska/mat. pras. CEO Summit 2019
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: W poniedziałek wyrok ws. brutalnego ataku w autobusie

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W poniedziałek krakowski sąd rejonowy wyda wyrok w sprawie ośmiu sprawców brutalnego ataku w autobusie, do którego doszło na początku czerwca. Większość z nich to osoby młodociane; wszyscy chcą dobrowolnie poddać się karze.

Do ataku w autobusie komunikacji miejskiej doszło na początku czerwca w rejonie ul. Igołomskiej w Nowej Hucie. Ustalono, że podróżująca nim grupa dziewczyn pokłóciła się z innymi nastolatkami i zadzwoniła po pomoc do swoich znajomych. Kiedy pojazd zakończył trasę, kierowca zauważył, że na przystanku w okolicy Przylasku Rusieckiego czeka grupa agresywnych mężczyzn, którzy mają niebezpieczne przedmioty, m.in. maczetę oraz przedmiot przypominający broń. Siłą wtargnęli oni do środka i zaatakowali - za pomocą gazu, pięści i maczety.

O udział w pobiciu z użyciem tego niebezpiecznego narzędzia oskarżono w tej sprawie 21-letniego Adriana W. Pozostali sprawcy ataku: Rafał W., Marcin J., Dawid C., Paweł K., Norbert S. i Bartłomiej T. odpowiadali przed sądem za udział w pobiciu. Z kolei Jakuba G. oskarżono o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa.

Podczas piątkowej rozprawy, wszyscy oskarżeni przyznali się do winy, ale odmówili składania wyjaśnień. Z tych, które złożyli wcześniej wynikało m.in., że w autobusie podróżowała nastolatka, będąca siostrą Adriana W. i córką Rafała W., która miała być zaczepiana w pojeździe, więc zadzwoniła po pomoc do bliskich.

Oskarżeni chcieli dobrowolnie poddać się karze. Ich obrońcy wnioskowali o kary pozbawienia wolności od 10 miesięcy do 1,5 roku, a także o zapłatę pokrzywdzonemu, czyli nastolatkowi zaatakowanemu maczetą, nawiązek w wysokości od 100 do 1000 zł.

Wnioskom tym nie sprzeciwił się prokurator. Jak zaznaczał, większość sprawców to osoby młodociane i niekarane, a jedyny pokrzywdzony w wyniku ich ataku nastolatek nie doznał poważnych obrażeń. Oskarżonych obciążają jednak okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, ponieważ uznane zostało ono za odwet. Podkreślono, że młodzi mężczyźni zaatakowali w ciągu dnia, kiedy w pojeździe było wiele osób, w tym dzieci.

Po ataku wszyscy agresorzy uciekli. Wytypowano ich m.in. na podstawie nagrań monitoringu. Materiały w sprawie sześciu nieletnich, którzy m.in. używali gazu oraz podżegali do przestępstwa zostały skierowane do sądu dla nieletnich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl