„Spółka prowadzi obecnie największy w swojej historii program modernizacji dworców. Do 2023 roku wyremontujemy lub zbudujemy od nowa 189 obiektów. Budżet całego projektu przekracza 1,5 mld zł, są to środki, które pochodzą z Unii Europejskiej, z budżetu państwa, a także środki własne PKP SA” - tłumaczył w środę podczas konferencji prasowej w Wałbrzychu Krzysztof Golubiewski z zarządu PKP S.A.

Dolny Śląsk historycznie był najbardziej rozwiniętym kolejowo obszarem Polski, w związku z tym inwestycji kolejowych jest tutaj stosunkowo najwięcej. W ramach tego gigantycznego programu w regionie wyremontowanych zostanie 17 obiektów. Dotychczas oddaliśmy już osiem dworców, a dziś rozpoczynamy prace na kolejnych pięciu obiektach

- mówił.

Oprócz wałbrzyskiego dworca, wyremontowane zostaną również te w Kątach Wrocławskich, Boguszowie Gorcach, Smolcu i Imbramowicach.

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podkreślił, że dla parlamentarzystów i radnych z Wałbrzycha to ważne wydarzenie, gdy kolejny element infrastruktury w regionie jest rewitalizowany. 

Przez lata południe Dolnego Śląska było traktowane po macoszemu. Od czterech lat staramy się, żeby nasz region, podobnie jak inne zaniedbywane regiony w Polsce, mógł liczyć na o wiele mocniejsze wsparcie

- podkreślił szef KPRM.

Wskazał, że wśród pięciu inwestycji, które wkrótce się rozpoczną, dwie są realizowane w subregionie wałbrzyskim.

Jak poinformowali przedstawiciele spółki, we wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną m.in. ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych.

Ponadto na dworcach zamontowane zostaną wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Obiekty zostaną też wyposażone w systemy monitoringu i zarządzania budynkami. W ramach inwestycji zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe.

Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln. Spółka poinformowała, że przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana z budżetu państwa.